Julia Putintseva este mai bună decât o femeie croată. Argentinianul a apărat o mulțime de lovituri libere

Julia Putintseva este mai bună decât o femeie croată.  Argentinianul a apărat o mulțime de lovituri libere
Kazachka Julia Putintseva l-a tratat pe tenismena croată la turneul WTA 250 de la Budapesta. Argentiniana Paula Ormaechea a fost promovată după ce a apărat opt ​​seturi.

Łukasz Iwanek

Julia Potensiwa

PAP / EPA / JASON SZENES / În fotografie: Julia Potenziwa

Miercuri, ne-am întâlnit cu patru concurenți în sferturile de finală ale evenimentului de la Budapesta. Prima clasă Julia Putintseva (WTA 42) a învins-o pe Anna Kongo cu 6: 4, 6: 3 (WTA 120). Într-o oră și 47 de minute, croata a făcut opt ​​greșeli duble și a marcat doar nouă din 36 de puncte cu a doua sa pasă. Kazaszka a schimbat șase din nouă șanse pentru o descoperire.

Katrina Koslow (WTA 154) a câștigat 4: 6, 6: 4, 6: 2 de Anna Bogdan (WTA 98) după 2 ore și 15 minute. Ucraineana s-a întors de la 4: 6, 0: 2. A fost spartă de patru ori și ea însăși a folosit șase din cele zece puncte de break. Ea o va înfrunta pe Putintseva în sferturile de finală.

Olga Danilovich (WTA 164) a câștigat cu 6: 4, 6: 3 cu Irina Bara (WTA 119). Serba a înscris 26 din 35 de puncte cu prima ei pasă. Am tăiat cinci dintre cele șapte puncte de break și am tranzacționat cinci dintre cele opt puncte de break.

Paula Urmaicia (WTA 255) a învins-o pe Ivana Jurovic (WTA 334) cu 6-1, 7: 6 (6). În setul secund, argentinianul a apărat opt ​​seturi, patru dintre ele în repriza a zecea și același set în tiebreak cu scorul de 2-6.

Marele Premiu al Ungariei, Budapesta (Ungaria)
WTA 250, teren de lut, premiu total în bani de 235,24 mii. dolar
Miercuri, 14 iulie

READ  Calendarul evenimentelor sportive majore - octombrie 2021

A doua rundă de simplu:

Julia Putintseva (Kazahstan, 1) – Anna Kongo (Croația) 6-4, 6-3
Anna Bogdan (România 5) a devenit Katerina Kozlova (Ucraina) 4-6 6-4 6-2.
Olga Danilovic (Serbia, Q) – Irina Barra (România) 6: 4, 6: 3
Paula Ormaicia (Argentina Q) a învins-o pe Ivana Jorovic (Serbia) cu 6-1, 7-6 (6).

Vezi si:
Începutul lui Urszula Radwaska a fost grozav, dar apoi a dispărut. Două părți ale meciului de la Praga
Lupta pentru medaliile campionatului polonez continuă la Bytom. Surpriza sfertului de finală

Se va califica Julia Putintseva pentru semifinalele turneului de la Budapesta?