Kenin este învingător în lupta campioanelor de Grand Slam din Statele Unite ale Americii. promovarea Vondrousova

Kenin este învingător în lupta campioanelor de Grand Slam din Statele Unite ale Americii.  promovarea Vondrousova

Getty Images/Robert Prang/În imagine: Sophia Kenin

Lukas Ivanek

La turneul WTA 1000 de la Indian Wells a avut loc o confruntare între campionii de Grand Slam și Statele Unite. Sofia Kenin a luat-o cu ușurință pe Sloane Stephens. Este posibil ca Marketa Vondrousova din Republica Cehă să fi trecut în runda următoare.

Prima rundă la Indian Wells este încheiată. În acest moment a avut loc o confruntare între Sofia Kenin (WTA 170) și Sloane Stephens (WTA 48). Prima este campioana Australian Open 2020. A doua a triumfat la US Open 2017. În California, Kenin s-a dovedit a fi și mai bună, învingându-și compatriotul cu 6: 4, 6: 1.

În 81 de minute, Kenin a salvat trei dintre cele patru puncte de break și a transformat patru din zece puncte de break. Americanul de 24 de ani încearcă să revină la un nivel înalt după probleme de sănătate. În ianuarie, a ajuns în semifinale la Hobart, dar în patru turnee consecutive a câștigat un singur meci. Următoarea rivală a fostei a patra jucătoare de simplu în clasament va fi campioana de la Wimbledon Jelena Rybakina Kazaska.

Marketa Vondrousova (WTA 105) a învins-o pe Rebecca Marino (WTA 75) cu 6-2, 6-2. În 70 de minute, finalista de la Roland Garros 2019 nu i-a oferit adversarei ei nicio șansă de spargere și a folosit patru dintre cele opt puncte ale sale. O altă cehă a câștigat promovarea. Karolina Muchova (WTA 76) a învins-o pe Yulia Putintseva (WTA 42) cu 6: 3, 4: 6, 6: 4. În al treilea set, semifinalele Australian Open din 2021 de 1: 4 au câștigat cinci meciuri consecutive. În turul doi o va înfrunta pe Victoria Azarenka, care a fost învingătoare la Indian Wells în 2012 și 2016.

READ  Chelsea Londra - Real Madrid: Rezultatul meciului și acoperire - UEFA Champions League

Urmăriți videoclipul: #dziejesiewsport: Faceți cunoștință cu un bărbat care marchează goluri în… mănuși de construcție

Madison Brengle (WTA 87) a învins-o pe Laura Siegemund (WTA 124) cu 7-6(5), 6-4. În primul set, americanca a renăscut de la 0: 4. În al doilea, a fost nevoită să compenseze și pierderile. De la 0:3 ea a câștigat șase din următoarele șapte meciuri. Sorana Cîrstea (WTA 83) a învins-o pe Kimberly Pearl (WTA 115) cu 6-3, 6-2. În 80 de minute, românca a marcat 24 din 32 de puncte la primul serviciu. Am folosit cinci puncte de pauză din 10.

Peyton Stearns (WTA 126) a învins-o pe Rebecca Massarova (WTA 92) cu 4-6, 6-4, 6-4. În meciul, care a durat două ore și jumătate, spaniolul a servit 14 ași, iar americanul a avut un singur serviciu. Reprezentanta gazdelor a dat patru pase decisive și a avut cinci pauze. În turul doi, Stearns o va juca pe Bianca Andreescu, câștigătoarea evenimentului din 2019.

Nuria Parisas Diaz (WTA 88) a revenit cu scorul de 1-4 în setul doi pentru a câștiga cu 6-3 și 7-5 Elisabetta Cocciarito (WTA 50). Emma Navarro (WTA 128) a învins-o pe Kathryn McNally (WTA 73) cu 1-6, 6-1, 6-1. Americanul cel mai jos clasat a făcut 14 puncte de break din 20 și a convertit opt ​​puncte din 18 puncte de break.

BNP Paribas este deschisIndian Wells (SUA)

Emma Navarro (SUA, WC) vs. Kathryn McNally (SUA, WC) 1:6, 6:1, 6:1

READ  Autor ucrainean al copertii „Vogue Polska”

Programul turneelor ​​feminine și rezultatele

Urmărește meciurile din Turul WTA cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători de top pe CANAL+ online (link sponsorizat)