Knockout în 59 de minute. Un meci rapid între Magda Lynette și starul american

Knockout în 59 de minute.  Un meci rapid între Magda Lynette și starul american

Chiar înainte de începerea 1/8 de finală a turneului WTA 500 de la Charleston, actrița noastră poate considera performanța ei pe zgura americană un succes. Pentru prima dată în șase luni, Magda Lynette a câștigat două victorii la simplu la rând. Mai întâi, a învins-o cumva pe Petra Martic, iar în turul următor a învins-o pe Diana Jastremska, semifinalistă la Australian Open de anul acesta. În ciuda faptului că a pierdut primul set cu 0:6.

Cu toate acestea, în meciul de calificare pentru sferturile de finală, jucătorul de la Poznań s-a confruntat cu o provocare serioasă sub forma unei confruntări cu „1” a turneului – Jessica Pegula. Ambii jucători sunt prieteni unul cu celălaltCea mai bună dovadă în acest sens este fotografia apărută pe rețelele de socializare în urmă cu câteva zile. O poloneză și un american au pozat împreună în timpul unui eveniment.

Sprijin excepțional pentru Hubert Hurkacz. video/Pulsat Sport/Pulsat Sport

Vântul nu a deranjat-o pe Pegula. Jucătorul nostru de tenis este complet neajutorat

Cu toate acestea, nu s-a vorbit despre o reducere a tarifelor la stadion. Deși este posibil ca Magda să fi câștigat primul ei meci datorită unor greșeli de la Jessica, Concurentul a câștigat în mod clar avânt mai târziu A început să dicteze termeni instanței. Nici nu a deranjat-o vântul, care teoretic ar trebui să îngreuneze viața jucătorilor de tenis. Dar Pegula s-a adaptat rapid la condițiile predominante și a excelat, împingându-ne jucătorul în apărare profundă.

Setul al doilea nu a fost o descoperire de data aceasta, deoarece a fost împotriva lui Yastremska. „1” nu intenționa să oprească turneul și se îndrepta cu încredere spre calificarea în sferturile de finală. Primul său meci în al doilea meci Magda a câștigat doar mâna a cincea. La final, Jessica Pegula a câștigat meciul cu scorul de 6:2, 6:2. Întregul meci a durat doar 59 de minute. Rivala americancei în lupta pentru semifinalele WTA 500 de la Charleston va fi Victoria Azarenka sau Taylor Townsend.

Este disponibilă o înregistrare detaliată a meciului dintre Magda Lynette și Jessica Pegula Aici.