Knockout, knockout, knockout! Înfrângerea polonezilor în Cupa Mondială. Revenind acasă la echipa națională a Poloniei

Knockout, knockout, knockout!  Înfrângerea polonezilor în Cupa Mondială.  Revenind acasă la echipa națională a Poloniei

Mai întâi 0:1 cu Japonia, apoi 1:4 cu Senegal. În ciuda a două înfrângeri la începutul turneului, naționala Poloniei mai avea o șansă matematică de a se califica în finala Cupei Mondiale U-17 1/8, iar condiția era să obțină o victorie puternică în fața Argentinei, precum și o victorie. pentru echipa națională a Poloniei. Senegalul învinge Japonia într-un meci paralel.

Priveste filmarea
Swiderski despre relația sa cu Touchstone: Mi-a fost mai frică

Polonia a jucat, dar Argentina a marcat. Lovitură cheie de colț

Performanța polonezilor din prima repriză a fost interesantă. Jucătorii antrenorului Wodarski au jucat cu presiune ridicată și au creat ocazii și în același timp au oprit încercările argentiniene. Carol Burris a fost în joc, dar nu a existat un statut final în proceduri. Interesante au fost și pozițiile lui Krzysztof Kolanka și Mateusz Skoczylas. Claudio Echeverri, jucătorul lui River Plate, a strălucit în echipa adversă. Michał Matys a evoluat bine între posturi pentru majoritatea încercărilor Argentinei. Din cursul meciului a apărut că polonezii vor marca primul gol și vor crește șansele de a ieși din grupă.

În minutul 34, Argentina a primit o lovitură de colț. A început cu pasarea mingii lângă linia de poartă. Acolo, Augustin Roberto s-a luptat cu Daniil Mikujewski și Jakub Krzyanowski. Un potențial șut al atacantului a fost blocat, dar Thiago Laplace a profitat de confuzie cu un șut plat la bara apropiată care l-a învins pe Mathis. Argentina a vrut să urmeze exemplul, dar a ratat pentru a doua oară. Polonezii au șters doar de două ori pe poartă în prima repriză, față de cinci astfel de încercări pentru Argentina.

Un început teribil al reprizei secunde, golul a fost marcat după 12 secunde. Poziție excelentă de Matisse

Antrenorul Włodarski i-a adus pe teren pe Szymon Łyczko și Igor Brzyski în speranța că polonezii vor arăta mult mai bine și vor egala rapid. Dar a doua repriză a început cât se poate de prost. La 12 secunde de la începutul reprizei secunde, scorul a devenit 2-0 pentru Argentina. Echipa poloneză a pierdut lupta după start, apoi Roberto a câștigat lupta pentru poziție cu fundașul nostru și l-a învins pe Matthijs cu un șut inteligent la stâlpul îndepărtat. Și acesta nu a fost sfârșitul veștilor proaste.

READ  Ucraina. Jucătoarea de tenis Dajana Jastremska a scăpat din război cu sora ei

Şase minute mai târziu, Argentina a marcat al treilea gol. Ian Supiabre a început în propria jumătate. Mathis a reușit apoi să îndepărteze centrarea din partea dreaptă, dar Subiabre a recuperat mingea și apoi a șutat cu succes cu piciorul stâng. Scorul ar fi putut fi mult mai mare, dar echipa poloneză a fost salvată de mai multe ori de Matthijs. Cel mai bun tack al său a fost cu siguranță în minutul 77, când Franco Mastantuono a alergat pe contraatac de zeci de metri. Matthijs și-a blocat apoi șutul, făcând un salt în stilul lui Artur Boruc.

Polonezii au avut acțiuni individuale în repriza secundă, dar cele mai multe încercări au eșuat. Nu au lipsit trucurile artistice interpretate de Boris și Krzianowski. Mijlocașul Lesk Wrocaw a lovit un șut frumos din afara suprafeței de pedeapsă, în timp ce Florentin a blocat șutul cu brio. Polonezii au încercat până la capăt și au căutat un gol onorabil. O încercare blocată a dus la un contraatac. Dominic Sala l-a urmărit pe Santiago Lopez până la capăt, dar nu a putut să-l oprească.

O înfrângere cu 0-4 în fața Argentinei a însemnat că Polonia a încheiat Cupa Mondială U-17 fără niciun punct, cu doar un gol marcat și nouă goluri primite. Argentina și Senegal s-au calificat din grupa noastră direct în 1/8 de finală, în timp ce Japonia se va califica pe baza clasamentului echipelor de pe locul trei.