Knockout la startul finalei Cupei Italiei. Regele Arcadius Melek a fost înlocuitor

Knockout la startul finalei Cupei Italiei.  Regele Arcadius Melek a fost înlocuitor

PAP/EPA / Giuseppe Lami / Finala Cupei Italiei: Atalanta – Juventus

Sebastian Szczytkowski

Doi ani slabi la Juventus și atât. Bianconerii vor ridica trofeul în acest sezon și va fi Cupa Italiei. Eroul victoriei finale cu 1-0 asupra Atalantei a fost Dusan Vlahovic. Arkadiusz Milik a rămas golgheterul competiției.

Nu a fost polonez în formația de start a lui Juventus. Wojciech Szczęsny, în mod tradițional în Cupa Italiei, a făcut loc între posturi pentru Mattia Perin. Arkadiusz Milik a așteptat cele „cinci minute” pe banca de înlocuitori, pentru că Dusan Vlahovic și Federico Chiesa au jucat în atac din primul fluier. Milik nu a putut să-și apere primul loc în calitate de golgheter al turneului, așa că ar trebui doar să urmărim.

Echipele „fometate” de succes au intrat în finala de la Stadio Olimpico din Roma. Atalanta nu a câștigat niciun titlu în timpul domniei lui Gian Piero Gasperini, iar Juventus, care a dominat recent Serie A, nu a ridicat niciun titlu în ultimele două sezoane.

Juventus a arătat devreme că orice încercare de a-i subestima înainte de finală a fost neînțeleaptă. Bianconerii au luat conducerea cu 1-0 în minutul al patrulea cu un șut al lui Dusan Vlahovic. Au jucat genial cu o singură atingere în jumătatea Atalantei, iar comportamentul sârbului a fost doar de manual. În primul rând, a evitat să fie în ofsaid din cauza poziționării lui Berat Djemseti, apoi l-a „anulat” într-un duel fizic pe Isak Haen. După pasa lui Andrea Cambiasso, mingea a fost lăsată să-l învingă pe Marko Carnesecchi într-o situație unu-la-unu.

READ  Ministerul de Interne al Marii Britanii dorește ca cetățenii UE stabiliți temporar să prezinte...

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportcie: Își va aminti obiectivul pentru tot restul vieții. Ce s-a întâmplat acolo?!

Startul finalei a fost plin de viață, dar cu timpul s-a transformat într-un meci de cupă stereotip. Juventus a luat inițiativa și a jucat după propriile reguli. a plâns Atalanta. Finalista Europa League a luat avânt în ultimele săptămâni și a jucat cu un avânt mare de atac, dar pe tot parcursul primei reprize a fost la o distanță de siguranță față de golul lui Mattia Perina de la Juventus.

Treaba nu s-a încheiat cu discursul înflăcărat rostit de antrenorul Atalantei în vestiar. Gian Piero Gasperini și-a recunoscut greșeala incluzându-l pe Charles De Kitaleeri în atac și înlocuindu-l cu Bilal Toure. Antrenorul și-a scos geaca și jucătorii săi au început să atace mai repede.

În minutul 51, șutul Atalantei a fost în poartă, iar Mattia Perin a șutat pentru prima dată, blocând mingea pentru un corner. Nu după mult timp, Teon Koopmeinerz a ratat o lovitură de cap dintr-o aruncare de la margine de Berat Djemseti. Mingea a început să se miște pe jumătatea terenului lui Juventus, dar asta nu l-a liniștit pe antrenorul de la Bergamo. A trecut mai puțin de o oră și a mai făcut trei modificări la formația de start, iar după 65 de minute le-a folosit pe toate cinci.

În minutul 73, mirosul golului secund al lui Dusan Vlahovic s-a răspândit. Sârbul a pus capul pe minge după aruncarea de la margine a lui Andrea Cambiasso și a pus-o în colțul porții neputincioase a lui Marko Carnesecchi. Golul a fost însă anulat din cauza ofsaidului, iar sărbătoarea atacantului, care a arătat amploarea prezenței sale, a fost ca o caricatură. 1-0 rămas pentru Juventus.

READ  În cele din urmă, jucătorii lui Șahtior și Dinamo Kiev au plecat. film special [WIDEO] fotbal

Atalanta a rămas în contact cu adversara, iar în minutul 80 a avut ocazia să egaleze. Ademola Lookman s-a îndepărtat de fundașii lui Juventus și a tras un șut de la câțiva metri. Mingea pe care a lovit-o a sărit în exteriorul stâlpului. Bianconerii au avut și un șut pe poartă la sfârșitul meciului, când a lovit bara transversală a lui Fabio Meretti.

Arkadiusz Milik l-a înlocuit pe eventualul campion Dusan Vlahovic în minutul 81. A rămas cel mai bun marcator al competiției cu patru goluri în rundele precedente. Nu a avut mult timp în finală, dar a jucat pentru echipă.

Atalanta – Juventus 0:1 (0:1)
0:1 – Dusan Vlahovic 4'

diferența:

Atalanta: Marko Carneski – Martin De Roon (65' Rafael Tolui), Isaac Henn (59' Giorgio Scalvini), Berat Djemseti – Davide Zappacosta, Mario Pasalic (59' Alexei Mirantsuk), Ederson, Matteo Ruggeri – Teun Koopminerz, Ademola Lookman – Charles De . Ketilairi (46' Bilal Toure)

Juventus: Mattia Perin – Federico Gatti, Bremer, Danilo – Weston McKennie, Andrea Cambiasso (81' Timothy Weah), Hans Nicolosi Caviglia (62' Fabio Meretti), Adrien Rabiot, Samuel Elling Jr. – Dusan Vlahovic (81' Arkadiusz Milik), Federico . Chiesa (69' Kenan Yildiz)

Cartonașe galbene: Hen, Djemseti, Tolui (Atalanta), Vlahovic, Bremer (Juventus).

Judecător: Fabio Maresca