KPS Chemik Police – Zok Ub. Concert de poliție Semic. A avansa în sferturile de finală este și mai reală

KPS Chemik Police – Zok Ub.  Concert de poliție Semic.  A avansa în sferturile de finală este și mai reală

Cheeks a trebuit să învingă Serbia cu trei puncte pentru a rămâne în lupta pentru promovarea în play-off. Și după 75 de minute de joc aleatoriu au finalizat proiectul considerat „cu brio”. L-au învins pe ZOK UB fără nicio problemă și cu el au plecat de acasă și au pierdut un set. De data aceasta, din primul set, campionii Poloniei au dominat clar. Din nou și din nou și-au oprit adversarii cu un blocaj (6: 2 în acest element după primul set, 12: 4 după al doilea set, 14: 8 după al treilea) și au jucat cărți de serviciu (pe tot parcursul meciului 6).

De data aceasta au fost doi poli în formația de start, Martina Lukasic și Martina Sirniyanska. Aceștia din urmă în meciurile de ligă se odihnesc adesea în careu pentru înlocuitori, de data aceasta tânăra voleibalistă a naționalei Poloniei a jucat de la început până la sfârșit, iar Bozana Milenkovic a rămas în rezervă. Pentru prima dată în acest sezon, în formația de chimie, și-a făcut apariția americanul Daniel Truce, tras de la American University League la Darren League, în care a fost jucător de frunte în culorile echipei Utah. În cei cinci ani de facultate, Truce a marcat peste 2.000 de puncte într-un atac, terminând primul în istoria academică a Utah. Din cauza restricțiilor guvernamentale, acesta a ajuns târziu în Polonia, iar ieri a intrat în serviciu în primul joc. În al treilea rând, ea a petrecut ceva timp pe teren, dar nu a terminat niciunul dintre cele trei atacuri.

READ  CS Cosmeton Media CS - CS Mioveni 1-0 (1-0). Liga Rumuska - 1. Kolezka Liki I.

După ce a câștigat primele seturi cu două speranțe, dominația din semifinalele a treia a fost și mai mare. Jucătorii Polix au condus 17: 8. Agnieszka Kagolevska, care a marcat cele mai multe puncte, a arătat un joc excelent.

În turul a cincea, Chemik o va înfrunta pe maghiara Fatum Nyiregyhaz și trebuie să câștige cu trei puncte. Iar în ultimul meci din grupă, obrajii îl vor înfrunta pe Gonekliano, cea mai bună echipă din Europa. Dacă nu iau un punct de la italieni, ar trebui să se uite la rezultatele de la celelalte echipe și să fie promovați de pe locul doi cu echilibru bun. Astăzi, la Szczecin (facilitatea din secția de poliție nu îndeplinește cerințele CEV), au făcut un pas important spre sferturile de finală.

GRUPA AZOTY CHEMIK POLICE – ZOK UB 3: 0 (25:17, 25:19, 25:14)

[CHEMIK:] Kovalevska 2, Sirniyanska 3, Kakolevska 14, Pragoșevici-Conștient 11, m. Lukasic 13, Vasilevska 8 și Stencil (L), Truce, Milenkovich 6, de Almeida, Lipska. [Trener:] நவ்ரோக்கி.

[ZOK:] Jaxik 4, Kekman 5, Glycoric 1, Novosell 4, Rankovic 9, Vuczevic 7, Oras Derdevic (L), Lukik 5, Medic 3. [Trenerka:] Poric.

[MVP:] Kagolevska. [Sędziowali:] Bob (România) și Olejnik (Rusia). [Widzów:] 1500