Kunite Cakir suspendat din UEFA

Informațiile apăruseră deja în presa italiană joi că autoritățile de la Milano au trimis o scrisoare UEFA cu privire la pretinsa performanță slabă a arbitrului Konit Caker în meciul din Liga Campionilor de marți. În ediția de vineri a celui mai mare cotidian sportiv italian, „La Gazzetta dello Sport”, existau informații că arbitrul turc și arbitrul asistent video Abdulkadir Pettigen au fost suspendate de autoritățile UEFA. Motivul principal a fost acela că decizia de a acorda o penalizare la sfârșitul meciului a fost considerată o greșeală fatală care nu ar fi trebuit să apară.

Principala acuzație este că arbitrii pentru meciul dintre Milano și Atletico Madrid i-au înmânat al doilea cartonaș galben lui Frank Kessie. În minutul 29, jucătorul milanez a trebuit să părăsească terenul, deoarece a primit al doilea cartonaș galben în acest meci. Din păcate, din repetiții a reieșit clar că aceasta nu era o infracțiune care ar trebui să fie supusă unui cartonaș galben clar. Cu toate acestea, cea mai controversată și discutabilă situație este cea din minutul 93 când, cu o remiză de 1-1, arbitrul Cüneyt Cakir a acordat un penalty pentru Atletico Madrid. De data aceasta repetarea nemiloasă a arătat că arbitrul a făcut o greșeală și că ajutorul arbitrilor VAR ar trebui să fie necesar. Din păcate, nu a existat un astfel de ajutor și decizia cu privire la „unsprezece” a persistat. Puteți citi mai multe Aici.

Konit Cakir este unul dintre cei mai experimentați arbitri din UEFA. Arbitrul în vârstă de 44 de ani aparține grupei de elită și conduce meciurile internaționale din 2006. Are peste 50 de apariții în Liga Campionilor, pe lângă faptul că a participat la Cupele Mondiale 2014 și 2018. A prezentat la EURO în 2012 , 2016 și 2021. În 2015, a condus finala Ligii Campionilor, în care Juventus a pierdut cu 1-3 în fața Barcelonei.

READ  Acordă medalii de volei! Cine stăpânește continentele?