L. Cupa Mondială 2022: Norvegia pierde puncte în mod neașteptat. „Vikingii” se îndepărtează de play-off – Widomosi

Serge Knabry (stânga) și Timo Werner au motive să fie fericiți Foto: PAP / EPA / GEORGI LICOVSKI

Înfrângerea nemților pe teren propriu în fața macedonenilor în martie (1: 2) a fost una dintre cele mai mari surprize din actualele tururi de calificare. Luni, antrenorul Hansie Flick, care a preluat reprezentarea lui Joachim Low după Campionatul European, a luat revanșa și s-a impus cu 4-0.

Toate golurile au venit în repriza secundă – un gol pentru trei jucători de la Chelsea, Guy Howards și Timo Werner (doi) și Jamal Mucila.

Germanii sunt hotărâți să facă progrese

Germania (21 de puncte) nu va fi mulțumită de promovare dacă Armenia, care este până acum secundă în grupă, va învinge România. La București, însă, gazdele au fost prezente, câștigând cu 1-0, motiv pentru care sunt acum pe locul doi și foarte aproape de jocul din play-off-ul de primăvară.

România are 13 puncte, iar Armenia a început mai bine să se califice, dar nu a câștigat cinci meciuri, iar Macedonia de Nord – după 12.

De poartă s-au apropiat și jucătorii belgieni

Belgienii, care nu au jucat în serie, au fost încântați să termine pe locul al patrulea, disputand luni finala Ligii Națiunilor. Căpitanul grupei E, Țara Galilor, a avut ghinionul să piardă puncte, ceea ce – deși nu îl avea pe căpitanul Gareth Bale – a ajutat Estonia să câștige cu 1-0 în fața Tallinnului.

Echipele belgiene și galeze au două meciuri de jucat și sunt separate de cinci puncte. Insulenii pot fi la fel de mândri ca cehii (11 puncte fiecare), doar că echipa antrenorului Jaroslav Sylhavi a mai jucat un meci.

Olandezii și norvegienii luptă pentru primat

READ  Mai întâi cerealele, acum următorul produs. Se confruntă piața poloneză „destabilizare”?

Olandezii și norvegienii care luptă pentru primatul în Grupa G nu au scăzut.

„Portocalele” au învins Gibraltar cu 6: 0. După două victorii de la Memphis Debay, care a irosit un penalty, scandinavii, slăbiți de lipsa lui Earling Holland, au marcat cu 2-0 împotriva Muntenegrului după un gol de la clubul lui John Bednarek de la Southampton FC – după golurile lui Mohamed Elyunosi.

Olanda este la 19 puncte în urmă, iar Norvegia la două puncte. Turcia, care a învins Letonia cu 2-1 la Riga, a pierdut primul gol în minutul 70, dar nu a renunțat la lupta pentru primele două locuri. Purak Yilmas a marcat din penalty în minutul nouă al prelungirilor.

„Sporna” a scăpat de croați

Aceasta a fost o surpriză pentru o lungă perioadă de timp la Osijek, unde Croația a egalat în cele din urmă Slovacia cu 2: 2. Oaspeții au luat conducerea cu 2: 1, iar un gol a fost marcat de jucătorul Lucia Gdansk Lucas Haraslin, dar gazdele au primit un punct de Luka Modric.

Pierderea punctelor a dus la echipa Rusiei, campioana mondială 2018, care a învins Slovenia cu 2-1. În prezent, „Sportna” mai are două puncte.

Totul indică faptul că primul nivel și promovarea directă vor fi determinate de ciocnirea directă a acestor echipe în calificările din turul final pe 14 noiembrie la Split.

READ  Conferință: Lecții pentru viitor din criza COVID-19 | Știri

Polonezii vor juca marți

Jucătorii danezi, care au câștigat toate cele șapte meciuri până acum și nu au marcat încă niciun gol, ar putea fi promovați marți.

Britanicii din lotul „polonez” sunt și ei aproape de gol. Alb și roșu într-o luptă, care poate determina adesea locul doi, înfruntând Albania la Tirana, care mai are un punct.