L. Euro 2024: austriecii se înfruntă cu belgieni Credința Portugaliei triumfă – știri

L.  Euro 2024: austriecii se înfruntă cu belgieni  Credința Portugaliei triumfă – știri

Austriecii au luat conducerea în minutul 22 când Oral Mangala a intervenit din neatenție la un șut al lui Grigorić, derutându-l pe Thibaut Courtois și împiedicându-l să facă o lovitură de cap eficientă cu un șut teoretic ușor. Chiar înainte de pauză, Todi Lukebaghio a avut o mare șansă când a căzut în suprafața de pedeapsă a rivalilor după o mutare individuală, dar a fost blocat în ultimul moment.

După schimbarea echipelor, belgienii și-au creat o serie de ocazii excelente de gol – în minutul 61, Romelu Lukaku a profitat de una dintre ele, care a egalat meciul cu un șut plat cu piciorul stâng din suprafața de pedeapsă. Apoi oaspeții au lovit poarta „Diavolilor Roșii” – Marcel Sabitzer și Stefan Bosh, dar fara rezultate in forma de gol.

Până la urmă, însă, inițiativa a aparținut belgienilor, care au dominat încărcările lui Ralf Rangnick. Gazdele nu au reușit să transforme marja de câștig în favoarea lor și au trebuit să se mulțumească cu un punct.

Seria victorioasă a Portugaliei a continuat cu o victorie cu 2-0 în fața Bosniei Herțegovina. Bernardo Silva a marcat dintr-o pasă de Bruno Fernandes chiar înainte de pauză. În minutul 77, mijlocașul lui Manchester United și-a luat lucrurile în mâini pentru a face 2-0, iar apoi în minutul 93 a făcut 3-0.

Anterior, cele mai interesante meciuri s-au disputat pe 18, Scoția învingând Norvegia cu 2-1 într-un final dramatic, în timp ce Muntenegru a împărțit punctele cu Ungaria după un egal 0-0.

READ  Aproape 140 de concurenți masculin și feminin din 27 de țări la startul Campionatului European MTB XCO de la Krynica Zdrój | Jocurile Europene 2023, Polonia Mică | Înștiințare

La calificări participă 53 de echipe naționale, dintre care 20 de echipe se califică la turneu. Gazdele Germania vor fi stabilite.
Primele două echipe din fiecare grupă avansează direct.

Campionatul European de Fotbal 2024 a treia rundă și rezultatele tabelului de calificare: