Lech – Lorata 1-2. Derby-ul de la Poznan de la Extraklassa 1995. Piotr Brabuki și două goluri

Lech – Lorata 1-2.  Derby-ul de la Poznan de la Extraklassa 1995. Piotr Brabuki și două goluri

Lech a câștigat derby-ul de la Poznan în sezonul 2020/2021 la PKO Ekstraklasa de două ori în circumstanțe tragice. În toamnă, pe strada Bułgarska, scorul a fost 1-0 în favoarea lui Lech după ce în ultimul minut a fost folosită lovitura de pedeapsă a lui Jakob Moder. În februarie, în Grodzisk Wlkp. , deși Warta conducea golul lui Mateusz Kozymski, După un final uimitor, ea a pierdut în fața lui Lich. La sfârșitul sezonului, Warta Pozna sa bucurat de un loc de top la masa PKO Ekstraklasa, ceea ce a fost o realizare remarcabilă.

Astăzi, acea cincime mare este doar o amintire a Luartei Pozna. Warta a schimbat antrenorul – nu mai este condus de Piotr Turek, dar Dawid Szulczek (pentru care antrenorul Lech Maciej Skorża ar vrea să-l arunce pe Ekstraklasa) – „Dă un impuls echipei” în lupta ei de a rămâne în ligă.

Warta Poznań luptă pentru supraviețuire în Ekstraklasa. În sezonul 1994/1995, ea a pierdut această bătălie. Slab și slab din punct de vedere al echipamentului, a fost ultimul club din clasament de la începutul sezonului Ekstraklasa. Warta a obținut prima ei victorie abia în turul 13 al Ekstraklasa (30 octombrie 1994), când a câștigat Pock cu 3-2 cu Petrochemia (Wisła de astăzi). Curând, ea a câștigat două dintre cele trei meciuri ale sale (cu Stal Stalowa Wola și Raków Częstochowa) și pentru un moment a trecut de pe locul 18 pe locul 16. Cu toate acestea, ea s-a întors repede în partea de jos a mesei.

READ  Clasament WTA: Iga Świ Itek rămâne neschimbat în partea de sus

Speranțele lui Warta Pozna au fost reînviate pentru o clipă în primăvară. Apoi a învins-o dramatic pe Legia Varșovia, care juca în sferturile de finală ale Ligii Campionilor (!), și l-a învins și pe Stal Milik. Warta a câștigat și derby-ul de la Pozna din acea primăvară – mai întâi cu 2-0 cu Olympia, apoi 2-1 cu Warta. despre credibilitatea acestor decizii, Ținând cont de contextul anilor 1990, despre care a vorbit recent Grzegorz Szeliga, de exemplu, Fiecare să se judece pe sine.

Apoi Lech a jucat derby-ul de la Pozna cu Warta la patru zile după victoria lor de la Varșovia în fața Legia. Singurul gol din Łazienkowska a fost marcat de Jacek Dembiński. Lechiții au fost întâmpinați pe strada Bułgarska de semne precum:

• „Jack D. – Mulțumesc! 10 V 95 minunați”
  • „Pyotr Reis – Fanny – Rataji”

Au existat și alte dialecte locale, precum „Ultra Azars”. Puștiul roșu din spatele unui gol a fost și un element permanent al peisajului stadionului de pe strada Bułgarska în anii 1990.

Lewandowski sau Messi – cine merită „Balul de Aur”? Tot ce trebuie să știi despre referendumul „France Football”!

Warta a luat conducerea după golul lui Pyotr Brabuki, dar Bauwe Vojtala a egalat rapid cu ajutorul lui Jacek Dempinski. În repriza secundă, Warta a câștigat, iar suporterii Lech au fluierat – mai ales împotriva poziției fundașilor Collegors. În cele din urmă, Piotr Prabucki a folosit următoarea neglijență, reușind cu ușurință să termine acest derby cu o triplă (la fel ca și derby-ul Poznań Warta – Olimpia menționat anterior).

READ  Concluzie rapidă. Polonezele sunt campioane în Italia

Jucătorii Lech și-au luat rămas bun de la fluiere, iar echipa Warta încă mai spera să rămână în Ekstraklasa. După cum a spus fundașul Warta Ceslaw Jakozevic la acea vreme: – Voi încerca să câștig toate meciurile până la sfârșitul sezonului Extraklassa. Și chiar dacă cădem, ne putem întoarce într-un an.

Nici una, nici alta nu au avut succes.

Rezumatul meciului Lech-Warta (81 de secunde).

Rezumatul meciului Lech-Warta (35 min, de acum dispărut TVES, comentariu de Krzysztof Ratajczak, jurnalist de lungă durată de la Radio Mercury Pozna)

Goluri: 0-1 Pyotr Prabuki (minutul șapte), 1-1 Bauwe Wojtala (minutul 18), 1-2 Pyotr Prabuki (minutul 85).

Lech Pozna: Przybylski – Wojtala, Bąk, Rzepka, Bereszyński (70.Twardygrosz) – Piskuła, Czerniawski, Kryger, Remień – Reiss, Dembiński.
Warta Poznań: Onyszko – Kaliszan, Jakołcewicz, Cecot (46 Rybarczyk), Pawelec – Żurawski, Miklosik, Klempka, Matlak – Prabucki, Iwan.
Cartonașe galbene: Wojtala – Kaliszan, Prabucki, Pawelec

Judecător: Zbigniew Urbauchek (Cracovia)

Spectatori: 2500

Meciul Lech Poznan – Warta Poznan pe 15, difuzat la TVP Sport și Canal + Sport, „Live” în Sport.Interia.pl.