Lech Pozna disprețuia lucrurile. Faceți upgrade, dar uitați de nonna pique, la fel de important

Lech Pozna disprețuia lucrurile.  Faceți upgrade, dar uitați de nonna pique, la fel de important

Mai întâi, Raku Chistokhova, iar acum Lech Pozna, au avansat în turul al treilea al turului de calificare al ECA. Campioana Poloniei poate fi sigură de succes înaintea meciului. Totul pentru că în timpul primului meci echipa Wielkopolska a câștigat cu 5-0. Acum au egalat 1-1 cu echipa georgiană, dar asta nu i-a împiedicat să câștige la general.

Priveste filmarea
Widzew a revenit în Premier League după opt ani. „Nu mai merge niciodată singur”

Lech Poznan și-a apărat supremația și a avansat în runda următoare a LKE

Însă încă de la începutul meciului, dinamovistii nu și-au pierdut speranța că se vor putea reînnoi. Au făcut lobby pe concurenții vizitatori din Polonia, dar au fost grozavi la citirea intențiilor gazdelor. În minutul cinci, o lovitură liberă a lovit peretele, dar Sandro Altonashvili a încercat să o termine. Dar mingea a trecut pe lângă stâlp, Lech.

Barcelona confirmă. Lovitură de transfer Kunde. S-au înțeles

Campioana Poloniei și-a lăsat rivalii să se repeze, dar au încercat și să-și amenințe obiectivul. În minutul nouă, Mikhail Schlass a intrat în suprafața de pedeapsă a lui Dynam, dar nu a fost nici un șut. Două minute mai târziu, Joel Pereira a alergat din extrema dreaptă a suprafeței de pedeapsă. Philip Chemsak a fost avertizat de fundaș în ultimul moment. La finalul primului sfert de oră, Poznan a câștigat, dar ulterior gazdele au preluat din nou conducerea.

Jucătorii de la Batumi și-au dorit foarte mult să facă o treabă care să le permită să viseze să prindă rezultatul, dar poate că a fost multă pregătire. Jucau nervoși și astfel erau incompetenți. Cu fiecare minut al acestui tip de meci, gazdele păreau să-și piardă din vitalitate. Pe de altă parte, Lich a ezitat să atace, așteptând ocazii din contraatac. Așa a fost și în minutul 32 de exemplu, dar totul a fost bine înainte de suprafața de pedeapsă. Amaral a căzut, dar nu a fost nicio greșeală. Până la pauză, a fost încă mult haos în jocul lui Dinamo și răcoarea lui Lech. Drept urmare, după semnalul arbitrului, tabela de marcaj era 0-0.

READ  FCU Craiova 1948 SA - SPECY 1-1 (0-0). Liga Română - etapa a XV-a din prima ligă

Un gol care dă speranță și un semnal de trezire lui Lech

După ce a schimbat tabăra, Lech Pozna a încercat să-și creeze șansele. Totuși, dacă fanii celei mai bune echipe din ligă sezonul trecut au contat pe un gol, trebuie să fi fost dezamăgiți. Mai întâi, Christopher Velde a luat mingea și s-a îndreptat spre poartă, dar fără prea mare încredere în reușită. Drept urmare, acesta din urmă nu a existat. La zece minute după ce s-a întors de la vestiar, meciul a încetinit dramatic și s-a desfășurat lângă centrul terenului.

Benjamin Teddy a încercat să sute de la distanță în minutul 57, dar a ratat golul echipei Poznan. Trei minute mai târziu, Mate Vasadze a șutat din suprafața de pedeapsă foarte sacadat, dar Artur Rudko nu a greșit cu nimic. Lech tot nu și-a schimbat tactica și nu a dat dovadă de prea multă inițiativă. Dacă ceva, a fost și un eșec. Și s-a răzbunat.

În minutul 64, Irakli Azarovy a centrat cu brio în suprafața de pedeapsă. Lubomir Satka a încercat să atace, dar a ratat mingea, învingându-l pe Vatsadze cu o lovitură de cap a lui Rudka. Și astfel adversarii conduceau deja cu 1-0. Cu toate acestea, aveau nevoie de încă patru goluri pentru a conduce în prelungiri. După ce a pierdut un gol, Lich părea să se trezească. Și-a jucat acțiunile încet și a apucat mingea. Poznan a accelerat meciul, dar nu și-au putut crea o situație clară.

Cartea s-a întors în sfârșit. În minutul 76, Alan Czyrwinsky a lovit cu piciorul drept o lovitură plată de la o distanță de aproximativ 25 de metri. Jucătorul a apărut pe teren în urmă cu trei minute. După șutul său, mingea tot alunecă în fața portarului și cade în plasă la stâlp. Și așa a condus echipa lui John van den Brum la egalitate. Într-adevăr, Czerwiński a distrus toate visele concurenților georgieni despre reînnoire. Echipa lui Poznan a dat conducerea adversarilor, dar departe de poarta lor.

READ  După finala LM, aproape că am tras. Krett va face imposibilul și acum poate merge la uriaș

Deși nu este prea mare încredere, dinamovistii încă încearcă. Cu câteva minute înainte de final, Jigori a tras un șut periculos de la o distanță de aproximativ 16 metri. Cu toate acestea, Rudko poate să fi intervenit. Până la ultima stea, campionii Poloniei jucau în schimb să păstreze egalitatea. Nu le-au permis concurenților să intre în situații periculoase, dar nici nu au creat astfel de situații.

Drept urmare, revanșa s-a încheiat la egalitate 1-1, dar Lech a fost mai bun la general și cu un scor de 6:1 a avansat în turul trei al turului preliminar al Ligii Conferințelor Europene. Acolo va fi rivalul clubului polonez Vikingor, de șase ori campion al Islandei.

Polonia a pierdut șansa de a înscrie mai multe puncte în clasamentul UEFA

Păcat că Lech a ratat șansa de a mai obține 0,125 de puncte în clasamentul național UEFA. Se decide să distribuie locurile în Cupele Europene între turneele individuale și să decidă din ce rundă încep următoarele țări. În clasamentul decisiv pentru alocațiile din acest sezon, Polonia a terminat pe locul 30 în spatele Belarusului, Ungariei, Kazahstanului și Azerbaidjanului. Din acest motiv, două echipe poloneze au început el. LKE din primul tur.

Cu cât poziția este mai mare, cu atât mai bine performează cluburile următoare – locul 28 înseamnă deja că niciuna dintre echipe nu începe LKE din primul tur, ci intră în competiție din turul doi. Și acum acest loc este ocupat de Polonia – în spatele României sau Slovaciei, și nu înaintea Azerbaidjanului sau Kazahstanului. Dacă îi ține la sfârșitul sezonului, repetățile vor fi puțin mai ușoare în sezonul 2024/2025.

READ  Hochei. Turneul „Beat Covid”. Polonia a pierdut în fața României după prelungiri

La aceasta se adaugă și problema de rating al cluburilor UEFA, dar aici cluburile lucrează mai mult pe cheltuiala lor. Lech a pierdut și puncte aici – ei decid răsaduri. Din lipsa punctelor de clasament, campionii Poloniei nu s-au clasat în primul tur al alegerilor. LM și au lovit cel mai rău, la Karabakh Agdam: au terminat cu o înfrângere de 2:5 la total (1:0 și 1:5). Și dacă sunt clasați, pot găsi un dinam Batumi sau chiar un concurent mai slab. Din acest motiv, este foarte important să „salvam” punctele de clasament – iar Lech a pierdut puncte în Georgia, dar în primul tur al el. LKE Pogoń Szczecin a mers în Islanda (după ce a câștigat cu 4-1 în primul meci) și a pierdut cu 0-1 în fața semiamatorului KR Reykjavik.

– După acest meci, nu mai este nevoie să fii mândru sau să adaugi puncte în clasament. În primul rând, puncte, pentru că după o astfel de înfrângere durerea este mai mare. Și asta va doare în continuare, pentru că va afecta clasamentul cluburilor poloneze, care ulterior nu sunt clasate în Cupele Europene și meciul începe din primele tururi ale calificărilor – a scris atunci Bartłomiej Kubiak >>

– M-au uimit astăzi prin simplitate. Nu am văzut nevoia de a da aranjamentul de acolo, mai mult decât să dau tobe la ceva care avea nevoie de tobe. Apoi potrivește din nou echipamentele, pentru că trebuie să joci toate calificările de vară. Este foarte enervant pentru că nu vrem să ne ajutăm – a scris pe Twitter despre poziția lui Lech în revanșa împotriva lui Dynam Batumi Przymek Langer de la Goal.pl.