Lech Poznań nu a alunecat în Kelce. Christopher Fieldy este un erou

Lech Poznań nu a alunecat în Kelce.  Christopher Fieldy este un erou

PAP/EPA / Piotr Polak / Jucătorul Corona Kelsey Jewgienij Szykawka (stânga) și Jesper Karlstrom (dreapta) de la Lech Poznań

Jacob Kowalski

Jucătorii Lech Poznań au rezistat în condiții groaznice și au învins Corona Kielce cu 1-0 după golul lui Christopher Velde. Meciul nici nu ar trebui să se termine.

A fost o luptă până în ultimul moment pentru a se asigura că meciul dintre Corona Kielce și Lech Poznań a mers înainte fără probleme, în ciuda condițiilor meteo nefavorabile. Cu puțin mai mult de o oră înainte de fluierul de start programat, a fost luată decizia de a începe meciul, în ciuda zăpezii continue.

Ali Gholizadeh, care a debutat în primele 11 meciuri, a avut o atitudine grozavă în primele minute. Piotr Malarchek a alunecat pe terenul acoperit cu zăpadă, iar Lech a recuperat mingea în jumătatea lui Corona. Iranianul a stat față în față cu portarul și, deși îl avea deja pe portar, acesta a lovit doar picioarele portarului.

Vremea de iarnă a fost cel mai mare adversar pentru jucători în acest meci. Adriel Ba Loua a aflat asta când a fost forțat să părăsească terenul din cauza unei accidentări după mai puțin de 30 de minute de joc. În timpul unui duel cu un adversar, ivorianul a alunecat și s-a accidentat la umărul stâng.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsporcie: Ce s-a întâmplat acolo! Un decor care merită terminat

Jucătorii ambelor echipe s-au confruntat cu probleme majore în controlul mingii și în trecerea cu precizie. Tocmai când părea că unul sau altul va fi capabil să facă o mișcare reușită, mingea a alunecat sub picioarele lor. Una dintre cele mai interesante situații din prima repriză a fost… un fan al gazdelor care a luat cu asalt terenul, care a fost arestat rapid de serviciile de securitate.

READ  Vor să atace Anglia! reusesti?

Oaspeții de la Poznań au început bine partea a doua, dar Corona a preluat rapid conducerea. Bartosz Mrozek a trebuit să fie foarte atent când gazdele au încercat să marcheze două goluri din șuturi de la distanță.

Condițiile meteo l-au obligat pe arbitru să oprească meciul în minutul 60 pentru a îndepărta zăpada de pe teren. Fuzz alb a acoperit întreg terenul Kelce, dar a fost luată decizia de a termina oricum jocul.

Cu fiecare minut care trecea, această bătălie a devenit lipsită de sens. A pus sănătatea jucătorilor în pericol și nu a adus aproape deloc emoții suplimentare. În colțurile terenului, jucătorii au avut de înfruntat zăpada care le ajungea până la glezne.

În ultimul sfert de oră, Christopher Velde a avut o mare șansă, luând mingea și trimițând un șut în colțul porții. Mingea care se rostogolește pe zăpadă a facilitat și intervenția portarului Corona, care a reușit să-și salveze echipa de la pierderea unui gol.

În minutul 86, Collioors a reușit să lanseze un contraatac. Mingea a mers pe partea stângă, unde Christopher Velde s-a descurcat cu brio și cu un șut tehnic în colțul îndepărtat, a trimis mingea pe lângă un neputincios Xavier Dziekoński.

Lech ia puncte foarte importante la Poznań, ceea ce va permite echipei să rămână pe podium în PKO Ekstraklasa și să se pregătească cu calm pentru duelul de cupă cu Arka Gdynia.

Corona Kielce – Lech Poznań 0:1 (0:0)
0:1 – Christopher Velde 86′

Coroană: Javier Dzikonski – Dominik Zator, Piotr Malarczyk, Milos Trojak, Markus Godinho – Joav Hofmeister – Dawid Blahnik (74. Jakub Konstantin), Dalibor Takac (57. Jacek Podgorski), Martin Remakel (74. Ronaldo Decono), Nuno – Gogeniej Shikaoka.

READ  Institutul Național Memorial a oferit cadouri copiilor din orfelinate și fiilor țării...

De ce: Bartosz Mrozek – Joel Pereira, Miha Blazje, Antonio Milic, Barry Douglas – Jesper Karlstrom, Radoslav Morawski (59. Nika Koekwiskiri) – Ali Gholizadeh (74. Dino Hotić), Afonso Souza (59. Filip Marchwinski), Adriel Ba Loa (27) ). (Christopher Field) – Mikael Ishak (74. Artur Sobiec)

Judecător: Bartosz Frankowski

Lentila RC a clarificat locul. Ce meci pentru Frankowski!