Legia.Net – Legia Varșovia – Baschet: noul jucător al lui Jovanović Legia

Sârbul de 25 de ani are 185 cm înălțime și ocupă poziția de fundaș. S-a alăturat Enerca Basket League în vara anului 2020, semnând un contract pe trei ani cu Alaska Vroska. Sezonul trecut, baschetbalistul și-a condus fosta echipă la o medalie de bronz la Campionatele Poloniei. Jucătorul are mai multe abilități, ceea ce, atunci când este utilizat corect pe teren, aduce multe beneficii echipei. Noul legionar a încheiat sezonul 2020/21 cu 40 de puncte din 14 meciuri cu 14,3 puncte, 5,5 pase decisive și trei recuperări, ceea ce îl face cel de-al optulea cel mai bun fundaș din liga poloneză. În ciuda celor mai slabe rezultate ale echipei Wrocław din sezonul Energa Basket League, Jovanović are încă un maxim de 10,4 puncte, 4,8 pase decisive și 2,8 recuperări.

De când ne-am despărțit de Josh, am urmărit întotdeauna piața și am văzut următorii jucători căutând cea mai bună opțiune. Când a apărut ocazia de a-l angaja pe Strahinza, am luat o decizie rapidă, deoarece era un jucător pregătit pentru sezon și știa liga poloneză și condițiile acesteia. Este un jucător înfometat de victorie și sezonul trecut a condus Silezia să câștige medalia de bronz. De asemenea, trebuie remarcat faptul că acesta este un jucător de baschet tânăr, el este încă în creștere, așa că se potrivește exact cu noi – A spus antrenorul Wojciech Komiski

Strahinja Jovanovich El este orașul natal al Mega Lex Belgrad, care a jucat inițial la echipele de tineret ale clubului. În 2013, a părăsit propriul club pentru OKK Belgrad. Jucătorul a jucat la cluburi sârbești (alături de Rodniki Krakuzovac și KK Versak) până în 2019. În patria sa, baschetbalistul de 22 de ani este considerat unul dintre cei mai talentați jucători din liga sârbă. Joanovic a petrecut a doua jumătate a sezonului 2018/19 la Lausanne Sedinze, Muntenegru, unde următoarele jocuri au fost o fază complet nouă în cariera noii echipe. Steve București a ajuns la Jovanovici. În liga românească, jucătorul a avut unul dintre cele mai bune sezoane din viața sa, în medie 15,7 puncte, 4,2 pase decisive și 2,9 recuperări. După un an în capitala României, baschetbalistul a decis să semneze un contract de trei ani în liga poloneză, care a avut loc pe 3 iunie anul trecut.

READ  Ratele de vaccinare scad în majoritatea țărilor UE. Polonia este în frunte

Nu am ezitat mult timp în legătură cu propunerea de a juca în Legia. Am vorbit cu antrenorul Kamishki, avem o viziune similară despre baschet și împreună am ajuns la concluzia că echipa îi poate ajuta să își atingă obiectivele. Voi urmări trucurile și ideile antrenorului și voi încerca să ofer cât mai mult echipei. A juca în Legia este o nouă provocare pentru mine, întrucât mă confrunt nu numai cu competiția din Energy Basket League, ci și cu FIFA Europe Cup. În viitor, în curând voi merge la Varșovia și mă voi antrena pentru prima dată cu noua echipă – a spus el Strahinja Jovanovich.

Prima ocazie a debutului fundașului sârb în culorile Legia Varșovia a fost meciul Energy Basket League împotriva Arcet BM Stalo Ostrow Wlkp. Meciul începe pe 23 octombrie, la ora 17:30.

Primul nume si ultimul nume: Strahinja Jovanovich
Data și locul nașterii: 29 august 1996, Belgrad
Stare: Trimestrial
Crește: 185 cm

Cluburi anterioare:

2021/22: Ąląsk Wrocław (Polonia): 8 meciuri, în medie. Jocuri de 27,6 minute, 10,3 puncte, 4,7 pase, 2,2 seturi
2020/21: Ąląsk Wrocław (Polonia): 40 meciuri, în medie. 29,9 min. Jocuri, 14,3 puncte, 5,5 ași, 3,0 goluri.
2019/20: Steva București (România): 17 meciuri, în medie. 31,5 min Jocuri, 15,7 puncte, 4,2 pase, 2,9 seturi
2018/19: KK Versak (Serbia): în medie 23 de jocuri 32,8 minute, 16,7 puncte, 5,8 pase, 4,1 seturi
2018/19: Lausanne Sedinze (Muntenegru): 14 meciuri, în medie. Jocuri de 25,1 minute, 9,0 puncte, 3,5 pase, 1,9 goluri.
2017/18: Rodnicki Krugujevac (Serbia): 26 meciuri, în medie. Jocuri de 27,1 minute, 12,1 puncte, 3,9 pase, 2,9 seturi
2016/17: OKK Belgrad (Serbia): 26 de meciuri, în medie 25,3 minute, 9,7 puncte, 3,3 pase, 2,2 seturi
2015/16: OKK Belgrad (Serbia): 1 meci miercuri. Jocuri de 17,0 minute, 4,0 puncte, 1 set de 3 pase
2013/14: OKK Belgrad (Serbia): 11 meciuri, în medie 1,8 minute de jocuri, 0,9 puncte, 0,1 pase, 0,1 bancheri
2012/13: KK Mega Lex U18 (Serbia)
2011/12: KK Mega Lex U18 (Serbia)

READ  Fabricarea autoturismelor Știi unde a fost făcută mașina ta?