Legnickie.pl – Złotoryja cu două medalii la Campionatele Mondiale

12 septembrie 2023 la 20:04

Zotoria. Sâmbăta trecută s-au încheiat la Tampere, Finlanda, cel de-al 22-lea Campionat Mondial de seniori, al 16-lea pentru juniori și 1-a pre-junior de Taekwondo. Timp de o săptămână (04-10.09.2023), 1.100 de concurenți din 63 de țări de pe 6 continente s-au întrecut pe 9 covorașe pentru a obține medalii la cel mai important eveniment sportiv din lume. Jucatoarele Gabriellei si Carol Forgel au motive sa fie fericite. Membrii echipei Złotoryja Oskar Chin și Oskar Widomski revin în țară cu două medalii la debut.

Competiția a început la Tampere miercuri, 6 septembrie. Echipa lui Złotoryja a început cu starturi simple. Primul pe saltea a fost Oscar Widomski, care a concurat la categoria juniori până la 75 kg. În primul tur l-a învins pe croat, iar în turul doi a pierdut în fața reprezentantei Argentinei abia după două etape suplimentare. O clipă mai târziu a apărut pe covor Oscar chinezesc,competitiv
La categoria juniori până la 60 kg. Din păcate, debutul său s-a încheiat în primul duel cu reprezentativa României.
Ceea ce nu a fost posibil la nivel individual, s-a realizat în competițiile pe echipe.
În penultima zi Oscar Widomski El și coechipierii săi au câștigat medalia de bronz la proba de forță a echipei. Polonezii au concurat pentru medalia de aur cu Argentina și România până la final. După 3 prelungiri, au ajuns în cele din urmă pe cea mai de jos treaptă a podiumului, câștigând astfel titlul
Al doilea vicecampion pentru campionii mondiali.
Ultima zi de competiție din Finlanda i-a adus o medalie Oscarului chinez, care împreună cu echipa sa a câștigat medalia de argint, devenind astfel vicecampion mondial, de data aceasta la concursul de tehnici speciale pe echipe, al doilea după români.
Medaliile finlandeze sunt primele de acest rang în istoria de zece ani a Academiei Sportive Jawor/Złotoryja Taekwon-do.
Echipa poloneză a câștigat 22 de medalii (3 de aur, 9 de argint și 10 de bronz). Campionatul Mondial din Finlanda face istorie. Următorul eveniment sportiv major de anul viitor va fi Campionatul European din Polonia, în aprilie, iar în toamna lui 2024, Argentina va găzdui Cupa Mondială.

READ  O piatră de hotar în karate-ul tradițional polonez (interviu) - TheSport.pl