Lesia Tsurenko a fost nevoită să facă o pauză medicală și să se zgârie în timpul meciului din turul a patra dintre Roland Garros cu Iga Świątek

A spune că poloneza a fost favorită în această ciocnire înseamnă a nu spune nimic. În precedentul duel feminin, în cadrul turneului de la Roma, Iga a câștigat cu 6: 2, 6: 0.

Am încercat să lupt cu boala. Am pierdut din nou

Acum probabil ar fi la fel dacă nu ar fi problemele de sănătate ale femeilor ucrainene. Acest lucru a căzut doar în acel moment de succes al primului set, când a reușit în sfârșit să câștige un meci împotriva lui Świątek. Anterior, jucătorul nostru a câștigat 4 meciuri de deschidere.

Roland Garros

Swiatek – Tsurenko – Repere Roland Garros

acum 34 de minute

La 1:4, tenismenul ucrainean, care se simțea slăbit și amețit, avea nevoie de pauză medicală. Medicii s-au prezentat în fața instanței, i-au măsurat tensiunea arterială, i-au verificat respirația netedă și i-au permis să se lupte cu nasul care curge, chiar dacă doar pentru o clipă.

Curenko a cerut o pauză medicală în timpul întâlnirii cu Świątek

Adversarul campioanei în curs a revenit la meci după un timp, a pierdut un alt meci, iar în cele din urmă a spus „pass”. După doar șase jocuri și 31 de minute de scrimă, a fost nevoită să zgârie.

De trei ori campioană de Grand Slam continuă să joace, iar Curenko nu a putut face față lui Świątek sau a bolii și slăbiciunii care i-au interferat cu competiția obișnuită.

Świątek în sferturile de finală de la Roland Garros după ce Korenko a demisionat