Liga Campionilor de volei feminin: ŁKS Commercecon își învinge rivalii din România. O victorie importantă pentru Lodz – Știri

Campioanele Poloniei au jucat un meci excelent în România și s-au răzbunat pe adversarul lor cu o înfrângere (1:3) în primul meci de la Lodz. Datorită victoriei, ŁKS și-a deschis drumul spre sferturile de finală, dar în ultima rundă, pe 16 ianuarie, acasă, va trebui să-l învingă pe francezul Vollero Le Canet.

Lodz a câștigat primul set cu încredere și hotărâre, deși românii au fost cei care au făcut inițial cea mai bună impresie. Rusoaica Bogumila Biarda a fost foarte eficientă și Łódź nu a putut să o oprească cu blocaje. Momentul de descoperire în acest joc a fost apariția Amanda Francisco pe terenul de serviciu. Serviciile gazdei braziliene s-au dovedit a fi o mare problemă pentru voleibalistii lui Alba, iar Biarda și-a pierdut și eficiența de atac. De la ora 12:11, ŁKS a marcat șapte puncte la rând, iar antrenorul gazdelor, Stefan Ljubicic, a profitat rapid de două pauze. Comentariile lui nu au ajutat prea mult și nici schimbarea reglatorului nu a ajutat. Jucătorii de la Łódź, conduși de Valentina Diouf, au jucat muzical și aproape impecabil.

Jucătorii lui Alessandro Chiappini nu au încetinit și după ceva mișcare în setul doi au condus cu 5:2, obligându-l încă o dată să intervină pe antrenorul albei. Românii au părut foarte pierduți, și au comis erori în terenul de serviciu și ofensiv, care au crescut superioritatea oaspeților. Cu o diferență de 15:8, gazdele au câștigat trei meciuri la rând, iar pentru prima dată în acest meci, Chiappini a cerut time-out. Łódź a pierdut aproape complet avantajul, dar Isidora Kokarević a salvat mingea și a trimis-o pe lângă poartă după o serie de servicii bune.

READ  Oferta regală pentru Mohamed Salah. „Tranziția se apropie”

Meciul a fost egal, dar părea clar că românii și-au recăpătat vitalitatea și au redus înfrângerea la un punct (18:19). Cu toate acestea, ei au comis trei greșeli în momente cruciale, ceea ce a ușurat sarcina concurenților lor.

Łódź a jucat cu consecvență, iar adevărata sursă de puncte a fost din nou serviciul precis. Mai întâi, Roberta Ratzke a servit cu ași, iar după trei mutări minunate ale lui Diouf, scorul ajunsese deja la 11:3 pentru oaspeți. Ulterior, ŁKS a jucat mai relaxat, iar chiar înainte de finalul meciului, actrița poloneză Claudia Aljerska a apărut pe teren după o pauză de aproximativ un an din cauza unei accidentări.

CS Volei Alba Blaj – ŁKS Commercecon Lodz 0:3 (16:25, 20:25, 14:25)

CS Foley Alba Plage: Jarina Luan Axenti, Bojomila Biarda, Jovana Kocic, Nia Onjekwe, Drusila Costa, Katarina Jovic – Brett Rampelberg (libero), Laura Kitipua, Lidia Paula Partnoy (libero), Isidora Kocarevic, Iman Isanovic.

ŁKS Commercecon Lodz: Roberta Ratzki, Valentina Diouf, Kamila Witkowska, Alexandra Greca, Giulietta Piasecka, Amanda Francisco, Polina Maj Erwardt (libero) – Claudia Aljerska.