Liga Campionilor: Leipzig horror! Paris Saint-Germain își pierde poziția de lider în grupă

Liga Campionilor: Leipzig horror!  Paris Saint-Germain își pierde poziția de lider în grupă

Primul meci al ambelor echipe a anunțat deja că ar putea fi multă emoție la Leipzig. PSG a câștigat cu 3-2, dar oaspeții au fost în frunte la un moment dat la Paris. Apoi l-a salvat pe Leo Messi, vicecampionul în Franța, înscriind două goluri.

Miercuri, argentinianul a ratat Red Bull Arena, pe care jucătorii lui Mauricio Pochettino l-au simțit în minutul opt. Christopher Nkunku de la Paris Saint-Germain a beneficiat de o captura superbă a lui Andre Silva, iar gazdele au avut un avantaj cu 1-0. Două minute mai târziu, Danilo l-a fault pe Nkunko în suprafața de pedeapsă, iar arbitrul Andreas Ekberg a arătat la 11 metri. Gianluigi Donnarumma a salvat șutul lui Andre Silva.

Oaspeții au început să compenseze pierderile înainte de pauză – în minutul 21 Kylian Mbappe a jucat pentru Georginio Wijnaldum, care a băgat mingea în plasă. Olandezul a fost și campion al parizienilor în minutul 39 când a folosit pasa lui Marquinhos după lovitura de colț a Angelei Di Maria.

Repriza secundă a fost mai liniștită, dar gazdele nu au renunțat la lupta pentru puncte în această întâlnire. Totuși, Kylian Mbappe a fost în cea mai bună poziție, iar eficacitatea sa de miercuri a fost mult mai proastă decât de obicei.

READ  - Haide, lovește-l bine! Descalificare și furtună

Totuși, acesta nu a fost sfârșitul emoțiilor în meci – în minutul 90, un Nkunko foarte activ a căzut din nou în suprafața de pedeapsă, iar arbitrul Ekberg, după ce a analizat VAR-ul, a decis să dicteze din nou 11 gazdelor. De data aceasta, din 11, rezerva Dominic Zuboszlai nu a greșit. Remiza 2-2 înseamnă că Paris Saint-Germain a pierdut vârful grupei A în fața lui Manchester City, care a învins Club Brugge cu 4-1.

RB Lipsk: Gulacsi – Simakan, Orban (46′ Haidara), Gvardiol – Mukiele, Laimer (85′ Henrichs), Adams (74′ Olmo), Angelino – Nkunku, Forsberg (59′ Szoboszlai) – Silva (59′ Poulsen)

Paris Saint-GermainDonnarumma – Hakimi, Marquinhos, Kimpembe, Mendes – Wijnaldum (85′ Herrera), Danilo, Gueye – Di Maria (85′ Kehrer), Mbappe (90 + 3′ Icardi), Neymar