Liga Campionilor: Orlin Wisla Böke a pierdut în fața campioanei României

În runda a șaptea, cele două echipe cu câte 5 puncte s-au întâlnit cu echipele vecine din tabel. Gazdele au fost favorite în meci, dar jucătorii Orlin Visla au declarat că vor face tot posibilul pentru a obține victoria. Oilers au jucat practic fără un fundaș titular în acest joc. Dmitry Zytnikov, care a suferit o accidentare în timp ce concura cu Telekom Veszprém, nu a călătorit cu echipa în România. Echipa Buk îl are în această funcție doar pe tânărul japonez de 22 de ani Kosuke Yasuhira, care câștigă experiență în Liga Campionilor pentru primul sezon.

Vezi și: Norvegia a câștigat Campionatul European de handbal feminin

Cu toate acestea, japonezii s-au comportat bine. Este adevărat că bucății au fost doar cu 1-0 înainte în minutul al doilea, dar după aceea au încercat să țină pasul cu adversarii. Timp de douăzeci de minute de meci, gazdele nu au avut un avantaj mai mare de două goluri. Christian Pilipović s-a descurcat foarte bine în poartă, oprindu-i pe jucătorii experimentați ai lui Xavier Pascual. Tin Lucien a avut și el ziua lui, lovind cinci șuturi și înscriind cinci goluri în prima repriză.

O situație dramatică a apărut când a fost executată o lovitură liberă după finalul primei reprize. Mingea a fost în mâinile lui Ante Kuduz, care a aruncat mingea atât de tare încât i-a lovit fața lui Przemysław Krajewski. Jucătorul lui Buk a căzut la pământ, iar arbitrii maghiari nu au ezitat și i-au arătat cartonașul roșu dinamovistului.

După pauză, gazdele au început mai bine meciul și și-au mărit rapid avantajul la trei goluri (17:14) și și-au menținut acest avantaj în primele zece minute. Cu toate acestea, când Andre Negro a mărit avantajul adversarului la 21:17 în minutul 40, antrenorul Sabate a cerut timp pentru a vorbi cu jucătorii.

READ  Jucătoare de volei sub 18 ani: Când joacă femeile poloneze? Programul meciurilor

Conversația a dat rezultate, în minutul 44, au avansat la 21:22 și au continuat să joace până în minutul 50, iar rezultatul a fost 25:26. În minutul 52, gazdele au realizat o diferență de trei goluri (28:25), iar când fiecare echipă a adăugat câte un gol, Javier Pascual a cerut un time-out. Echipa adversă a profitat de declarațiile antrenorului său și a mărit diferența la patru goluri.

Este clar că acest lucru a împiedicat echipa Buk, mai ales că al doilea portar, Saeed Heyderrad, s-a apărat strălucit împotriva lui Dynamo, iar colegii lui au transformat fiecare minge blocată în gol. În minutul 58, gazdele au condus cu 32:26, ​​​​dar antrenorul Sabate a cerut pauză în meci. Nu a ajutat prea mult, Dinamo au putut deja să sărbătorească victoria și să adauge două puncte în cont.

După meci, antrenorul BOC Xavi Sabate a spus:

Felicitări concurenților tăi pentru victoria lor. Prima repriză a fost foarte egală, ambele echipe atacând mai bine decât apără. Nu am început bine repriza secundă și am comis niște erori tehnice care au dus la avansul de patru goluri a gazdelor, dar cred că echipa noastră a răspuns foarte bine la această situație. Din păcate, a venit în ultimele 10-15 minute de joc, când nu am fost la înălțimea provocării. Portarii au jucat un rol important în asta, când ne-au tăiat aripile cu salvarile lor. Am avut ocazii clare și șansa de a face jocul să meargă altfel în mâinile noastre. Dar portarii ne-au „rupt” jocul. Acesta a fost momentul cheie și cel mai important al meciului și duelul nu s-a încheiat așa cum ne așteptam. Acum avem o perioadă scurtă de reînnoire, apoi meciuri mai importante.

Va avea loc o revanșă săptămâna viitoare. În optimile Ligii Campionilor de joi, 1 decembrie, Orlin Visla va înfrunta din nou campioana României. Meciul este programat să înceapă pe Orlean Arena la ora 18:45.