Liga Campionilor. Simțindu-se în București, Dinamo păstrează un alt favorit

Liga Campionilor.  Simțindu-se în București, Dinamo păstrează un alt favorit

Dinamo București a îmblânzit un alt jucător favorit în Liga Campionilor pentru handbalistii! De data aceasta, Telekom Veszprem a fost ucis în capitala romană (29:31). Miszko Brest rămâne fără puncte, învingându-l pe norvegianul Elverum (27:30).

mag szarek

Dean Bombac z Pick Szeged

PAP / EPA / Tibor Rosta / În imagine: Dean Bomback cu Pick Szeged

Luptele de joi au început în Liga Campionilor cu Dinamo București împotriva Telecom Vesper și Misova Brest împotriva Elverum Handball.

În primul meci, ungurii s-au luptat pentru a se alătura liderilor Grupei B și pentru a egala punctele echipei Łomża Vive Kielce. Și că terenul de la București nu este cel mai frumos pe care l-au dovedit campionii Poloniei la începutul sezonului cu o înfrângere de 29:32 în România. În Belarus, Miszkov a căutat primele puncte ale sezonului, captând actuala senzație din prima grupă, norvegianul Elverum, care în urmă cu două săptămâni a reușit să-l învingă pe MOL-Pick Szeged (34:30).

Barquette verifică cu brutalitate așteptările ambelor echipe. Maghiarii au fost următorii candidați care au căzut în Cazanul Roman, deși de data aceasta nu a existat public în tribune. Soarta meciului a fost decisă până în ultimele secunde. Pe de altă parte, bielorușii nu au avut nicio șansă împotriva campioanei Norvegiei, care au stat în frunte aproape tot meciul.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportu: Un gol ciudat în Ucraina. cum s-a intamplat asta?!

Începutul luptei de la București nu a prezis un cutremur. Când Jorge Makeda a marcat în minutul 12, Telekom Veszprem conducea cu 6: 4. După un timp, gazdele au observat o succesiune de trei lovituri, apoi au mai adăugat două și au întors scorul la 180 de grade (13: 9).

READ  Michao Seichi a murit. Antrenorul jucătorilor de volei ŁKS Commercecon avea 45 de ani

Vizitatorii au răspuns la porțile angro de dinamită cu un lanț la fel de eficient. Datorită acestui fapt, românii au condus cu un singur gol până la finalul primei reprize (14:13). După ce a schimbat echipa, Veszprem a reușit să preia inițiativa, dar când jucătorii lui Xavier Pascual au lansat un alt atac, inițiativa a revenit gazdelor. A fost bine apărat de Khalifa Ghadban.

După cum sa dovedit mai târziu, această stare a continuat până la ultima sirenă. Un fapt interesant este că cei mai eficienți jucători în meci de ambele părți sunt jucătorii Orlen Wisła Płock, precum Valentin Ghionea pentru Dinamo (7 goluri) și Petar Nenadić pentru Veszprem (9).

Ungurii au luptat pentru puncte până în ultimele secunde. Cu patru minute înainte de final, Ninadić a egalat (28:28), dar Dinamo a jucat bine până la urmă, fără a lăsa victoria să se irosească. În cel mai important moment, Ghionea a lovit de două ori la rând și Veszprem nu a avut timp să răspundă.

Întâlnirea de la Brest a fost ceva mai puțin emoționantă. Miskov a ținut rivalii mai puțin de douăzeci de minute. Și a făcut diferența pentru duo-ul Elverum Emil Emsgaard, care a mai jucat un meci interesant în poarta norvegiană, și Tobias Gründal, care a făcut față cu ușurință apărării din Belarus din nou și din nou. Vladimir Frangis a fost eficient în cantonamentul Misko, dar oaspeții au fost cu patru goluri înainte până la finalul primei reprize. După schimbarea echipelor, echipa gazdă a lovit un touchdown, dar norvegienii au reacționat bine și au reconstruit rapid avantajul. Următoarele două puncte l-au egalat pe Elverum în tabel cu Aalborg și Beck Seegd.

READ  zgură. PGE Extraliga. Unde să vizionezi ZOOleszcz GKM Grudziądz - Cellfast Wilki Krosno? Emisiune TV, streaming

Paweł Paczkowski a reprezentat pe teren în culorile lui Mieszkowo, a primit un cartonaș galben și a făcut o încercare, dar Imsgaard a marcat un tackle eficient.

Etapa a șasea a UEFA Champions League:

Dinamo București – Telekom Veszprem 31:29 (14:13)
Cele mai multe dintre golurile lui Dinamo: Valentin Giona 7, Raoul Nantes 6, Amin Bennour 4
Cele mai multe goluri ale lui Vesperm: Petar Nindek 9, Jasper Margo 6, Manuel Sterlik 5

Miszko Brest – Elverum Handbal 27:30 (11:14)
Cele mai multe dintre golurile lui Miszkou: Vladimir Franjes 7, Stanislav Kasparek 5, Jaca Malos, Baptiste Bonefond (câte 4)
Cele mai multe goluri ale lui Elverum: Tobias Grundahl 9, Cinder Hildal, Eric Johansson (p. 5)