Liga Națiunilor: Țările de Jos în genunchi! Croația va juca finale pentru prima dată în istorie – Știri

Liga Națiunilor: Țările de Jos în genunchi!  Croația va juca finale pentru prima dată în istorie – Știri

Prima repriză a meciului de la Rotterdam a fost neimpresionantă. Croația este singura echipă care nu a gustat jocul pentru titlu din ritmul actual al final four-ului Ligii Națiunilor. Olanda a pierdut în fața Portugaliei în finala primei ediții.

Încă din primele minute oaspeții au vrut să-și impună stilul de joc, dar „Oranje” a avut mai multe situații în fața porții adverse. Oamenii lui Ronald Koeman au surprins echipa de pe locul trei mondial în minutul 34, Donal Mallon profitând de ocazia de a deschide scorul în semifinala Ligii Națiunilor.

Croația a învins Țările de Jos pentru a juca finala Ligii Națiunilor

Chiar înainte de schimbarea taberelor, olandezii au făcut presiuni pe oaspeți, dar nu au reușit să mărească rezultatul.

Fortune a zâmbit echipei „Vathreni” la câteva momente după ce a schimbat partea când Cody Kakpo a fault în suprafața de pedeapsă. Arbitrul român Istvan Kovacs nu a avut nicio îndoială și a arătat imediat spre metrul unsprezece. Andrej Kramaric a egalat cu o șansă de penalty.

Croații au urmat exemplul la Rotterdam. Cu un sfert de oră înainte de finalul Ligii Națiunilor, Mario Basalic a tras mingea în suprafața de pedeapsă pentru a aduce echipa vizitatoare în avantaj.

În prelungiri, Kakpo ar fi putut duce la prelungiri, dar Olanda a ratat din apropiere. Totul părea sub control, dar în minutul 96 Noah Long a marcat pentru gazde pentru a conduce la prelungiri.

Deși au primit un gol la sfârșitul timpului regulamentar, echipa de pe locul trei mondial și-a găsit totuși putere. La minutele din prima repriză a prelungirilor, Bruno Petkovic a marcat al treilea gol pentru croați, valorificând o pasă perfectă a lui Luka Modric.

READ  Fost soldat GROM: ​​Este un salt tehnologic uimitor

Petkovic a fost fault în suprafața de pedeapsă la sfârșitul reprizei secunde a prelungirilor. Arbitrul a arătat „cretă” fără nicio ezitare. Modric a mărit scorul la 4:2 pentru oaspeții care au folosit unsprezece cu încredere.

Cine este al doilea finalist?

Jucătorii lui Zladko Talic vor juca pentru titlul în LN pentru prima dată în istorie. Orange va lupta pentru locul trei. În cealaltă semifinală din 15 iunie, Spania va înfrunta Italia la De Grohl Veste din Enschede. Întâlnirea începe la ora 20.45.

Meciul de pe locul 3 va avea loc pe 18 iunie la Enschede la ora 15.00. Finala la Rotterdam la 20.45.

Aceasta este a treia ediție Liga Natiunilor. Franța a câștigat sezonul trecut.

Olanda – Croația 2:4 (1:0)

obiective: D. Malan – 34′, A. Gramatică – 55′ (penalty), M. Basalik – 73′, n. Long – 90+6, b. Petkovic – 98′, L. Modric – 117′ (Penalty)

Judecător: Istvan Kovacs (România)

Olanda: Bijlow – Dumfries, Van Dijk, Ake, Geertruida – Wieffer, De Jong, Koopmeiners – Simons, Gakpo, Malen

Croaţia: Livakovic – Juranovic, Vida, Sudalo, Perisic – Prosovic, Kovacic, Modric – Ivanovic, Basalic, Kramaric