LKE. Legia Varșovia noroc cu VAR. Etapa eliminatorie se apropie

LKE.  Legia Varșovia noroc cu VAR.  Etapa eliminatorie se apropie

Jucătorii Legia Varșovia au pierdut cu 0-1 în fața lui Zrinjski Mostar în turul al treilea al Ligii Conferințelor Europene, dar au dat peste cap și au câștigat pe stadionul rivalului lor cu 2-1.

Michel Bigza

Blaz Kramer este mulțumit de golul lui Legia

PAP/EPA / PAP/Leszek Szymański / Blaz Kramer celebrează golul lui Legia

După două runde în Grupa E a Ligii Conferințelor Europene, toate echipele au obținut trei puncte. În meciul precedent, Aston Villa a câștigat pentru a doua oară.

Învingând echipa imprevizibilă departe de Mostar, Legia se poate pune într-o poziție avantajoasă înainte de retur.

Meciul nu a fost impresionant de la început. Niciuna dintre echipe nu a intenționat să-și atace adversarul. Prin urmare, terenul a fost plictisitor pentru minute lungi.

În sfârșit, după o performanță foarte slabă în octombrie, jucătorii lui Kosta Ronjajic au început să amenințe echipa din Bosnia. În minutul 20, centrarea precisă a lui Jose dintr-o lovitură de colț a ajuns la Yuri Ribeiro, al cărui șut a fost blocat de Marco Maric. Șapte minute mai târziu, Radovan Bankov a mai marcat din lovitură de colț. Lovitura de cap de la șase metri a trecut puțin peste transversală.

Legia a atacat, iar gazdele au marcat pe neașteptate un gol. După un sfert de oră, apărarea vicecampiona poloneză a adormit. Josip Corluka a pasat mingea în suprafața de pedeapsă, iar Nemanja Belbija a trimis mingea cu capul în plasă.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsporcie: portarul a privit mingea zburând. Ce scop!

Oaspeții au egalat rapid. În minutul 32, o pasă de aproape de linia de capăt l-a surprins pe Slobodan Jakovljevic în metrul trei, folosindu-și coapsa pentru a șuta mingea în propria plasă.

READ  Iga ¦wi ± tek va reveni pe teren pentru meciul de tenis dintre Polonia și România

Cu două minute înainte de pauză, Dominic Haddon a făcut prima intervenție, înlocuindu-l în poartă pe Kakber Tobiasz. Portarul a blocat un șut puternic al lui Josip Corluka. În replică, în timpul opririi, după pasa lui Jose, Blaz Kramer a greșit de la patru metri distanță!

După schimbarea echipelor, localnicii ar fi trebuit să preia conducerea în minutul 53. Şutul lui Corluka a fost blocat de Hładun, iar efortul lui Mario Kuz a găsit ţinta. Totuși, golul a fost anulat, iar jucătorul echipei gazdă a fost în ofsaid. În afară de ocazia menționată mai sus, pe teren nu s-a întâmplat mare lucru.

O oră mai târziu, antrenorul gazdelor a făcut trei schimbări. Un moment mai târziu, Legia a marcat un gol. După centrarea lui Ribeiro, Blaze Kramer, care până atunci fusese incolor, a trimis mingea cu capul spre casă. Inițial, arbitrul a indicat ofsaid, dar după analiza VAR a indicat mijlocul.

Localnicii au pierdut, au atacat și au marcat un gol foarte repede. În minutul 68, o pasă în adâncime către Matija Malkenosic, situație tragică a fundașilor și înlocuitorul a marcat un gol în situație unu-la-unu. Legia a fost salvată de VAR. După analiză, arbitrii au decis că marcatorul este în ofsaid.

Jucătorii lui Zrinjski nu au fost descurajați să atace, iar oaspeții au făcut greșeli simple, fără consecințe. În cele din urmă, Legia a luat inițiativa și a scos efectiv jocul la îndemâna lor pentru o perioadă lungă de timp. În prelungiri, oaspeții ar fi putut mări scorul când Mark Goal a marcat din suprafața de pedeapsă. Lovitura cu exteriorul pantofului a ratat ținta cu centimetri.

Stipe Radic a primit mingea de meci în minutul cinci de la oprire, dar a ratat lovitura de colț! Echipa antrenorului Kosta Ronjajic a putut avansa până la finalul meciului.

READ  Permisiuni pentru sesiune. Vor juca împotriva Cehiei și Canadei

La jumătatea fazei grupelor din Europa Conference League, Legia mai are de jucat șase puncte și două meciuri pe stadionul Lazienkowska Street. Etapa eliminatorie se apropie.

HSK Zrinjski Mostar – Legia Warszawa 1:2 (1:1)
1-0 – Nemanja Belbija 30′
1:1 – Slobodan Jakovljevic (individual) 32′
1:2 Blaze Kramer 62′

Compozitii:

HSK Zrinjski Mostar: Marko Maric – Josip Corluka, Slobodan Jakovljevic, Stipe Radic, Mario Tesinovic (70′ Kemer Mimija) – Antonio Ivancic, Damir Zlomislik (70′ Tomislav Kis), Dario Kanadja (79′ Filip Bradatric) – Mario Kuz (62′ Matija Malkenosic) . Nemanja Belbija, Aldin Hrvanovic (62′ Petar Mesic).

Legia Varșovia: Dominic Haddon – Radovan Pankov, Artur Jedrzejczyk, Juri Ribeiro – Pawel Vzolek, Bartosz Slez, Jurgen Silhaka (87′ Jurgen Elitem), Patrick Kuhn – Jose, Ernst Mussi (64′ Mark Gual) – Blaz Kramer (72′ Maciej Rozolek).

Cartonașe galbene: Kannadija, Belbija (Zrinjski) și Mosi, Haddon, Kun (Lygia).

Judecător: Andrei Civoletti (România).