Lovitura de pedeapsă l-a bucurat pe Puszcza Niepołomice. Dinți Widzew Lodz

Lovitura de pedeapsă l-a bucurat pe Puszcza Niepołomice.  Dinți Widzew Lodz

PAP / PAP/Łukasz Gągulski / Au fost multe lupte în meciul dintre Puszcza și Widzew. Fotbalul este mult mai puțin

Michel Bigza

În meciul care s-a încheiat în runda a 18-a a PKO Ekstraklasa, s-a înscris un singur gol. După ce a marcat o lovitură de pedeapsă, Puszcza Niepołomice l-a învins pe Widzew Łódź cu 1-0.

Înainte de meciul care s-a încheiat în runda a 18-a a PKO Ekstraklasa, ambele echipe nu au putut să rămână calme. Situația lui Widzew a fost mult mai bună, dar o înfrângere în fața lui Puszcza la Cracovia le-ar fi putut complica poziția înainte de pauza de iarnă.

La rândul său, nou-venitul și-a compensat recent pierderea în zona de siguranță și, învingându-și rivala de la Łódź, ar putea ieși din zona retrogradării.

Jucătorii lui Tomasz Tułacz au atacat primii. Unele ciocniri au avut loc în fața porții lui Hiresh Ravas, dar fără niciun detaliu.

Oaspeții ar fi putut înscrie în minutul 13, când Antoni Klimek s-a trezit într-o poziție excelentă. Olivier Ziyech a blocat șutul. După un timp, arbitrul a arătat ofsaid. Complet îndoielnic. Puszcza a dominat cea mai mare parte a meciului, dar Henrich Ravas nu a fost nevoit să-și arate abilitățile de portar.

Înainte de pauză, Widzew a creat oa doua șansă bună. În confuzie, Juan Ibiza a marcat, iar Kamil Zabolnik a lovit mingea de pe linia porții.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportcie: O surpriză în antrenamentul lui Bayern. Aflați cine a vizitat jucătorii

READ  Fosta vedetă a Bayern München s-a referit la incitantul candidat la Balonul de Aur. Fotbal "Messi? Zero Procent"

După pauză, situația de pe teren nu s-a schimbat. Cu toate acestea, nu s-a întâmplat mare lucru. Niciuna dintre echipe nu a riscat. Cincisprezece minute mai târziu, Puszcza a fost accidentat. După un șut de la distanță, Ibiza a jucat în mâna lui. După analiza VAR, arbitrul a acordat o lovitură de pedeapsă, pe care Artur Craciun a executat-o ​​cu succes.

După ce a pierdut golul, Widzew nu a atacat. Echipa lui Niepołomice și-a menținut avansul modest fără probleme majore. Nu s-a întâmplat nimic în fața golurilor.

A fost un haos total pe teren în ultimele minute. Widzew nu a putut să amenințe pădurea mult timp. Se părea că gazdele erau mai aproape de un alt gol. Abia în minutul 89, Ernst Terbiowski l-a lovit pe Zeš cu un șut direct din suprafața de pedeapsă. Şutul a trecut dincolo de poartă!

Până la urmă, nu s-au mai marcat goluri în meci. Gazdele au obținut trei puncte foarte valoroase. Widzew a făcut puțin pentru a obține puncte la Cracovia.

Puszcza Niepołomice – Widzew Łódź 1:0 (0:0)
1:0 – Artur Craciun (K) 60′

Compozitii:

Pădurea Nebulomesi: Olewier Ziych – Piotr Mrozinski, Roman Jakuba, Artur Kraciun, Jakub Bartosz – Konrad Stepien, Michal Walski (90+1′ ca senior cehun) – Artur Semashko, Artur Semashko (90+1′ Lukas Solovej), Wojciech Haida (83′) Jakub Serafin) ). ), Hubert Tomalski (77′ Mateusz Choliwiak) – Kamil Zabolnik.

Widziw Lodz: Henrich Ravas – Pawel Zielinski (81′ Andris Cyjanics), Mateusz Ciro, Juan Ibiza, Luis Silva – Bartlomiej Pavlovski (64′ Ernst Terbiowski), Marek Hanusek, Fran Alvarez (88′ Dominic Kun) – Fabio Nunes (64′ Imad Rondic) . Jordi Sanchez, Anthony Klimek (64′ Davut Tkac).

READ  Campionatul European 2024: România - Olanda 0:3

Cartonașe galbene: Mroziński, Craciun, Jakuba (Puszcza) și Żyro, Zieliński, Ibiza, Tkacz (Widzew).

Judecător: Pawel Raczkowski (Varșovia).

Spectatori: 1.677.