Luptă până la ultima minge! Sentimente uriașe în meciul Hubert Hurkacz

Luptă până la ultima minge!  Sentimente uriașe în meciul Hubert Hurkacz

Hubert Hurkacz nu și-a menținut o serie de victorii în dueluri cu Andy Murray. Actualul tenismen polonez de top a pierdut în fața fostului lider al clasamentului în primul tur al competiției ATP 500 indoor de la Viena. Eșecul poate face toată diferența în lupta pentru Finalele ATP.

Rafai Smolensky

Hubert Hurkacz

PAP / EPA / CHRISTIAN BRUNA / În imagine: Hubert Hurkacz

La Viena, fanii au fost martorii celui de-al treilea duel dintre Hubert Hurkacz (ATP 10) cu Andy Murray (ATP 156) în seria principală din acest an. Precedentele două, la Cincinnati și Metz, s-au încheiat cu polonezul câștigând cele 200 și același scor – 7:6 (4), 6: 3. În capitala Austriei, marele campion a intrat în revanșa acelor eșecuri și a câștigat 6. :4, 6:7 (6), 6:3.

Hurkacz a jucat pentru a treia oară la Viena. În 2019, a pierdut deja în primul tur, în timp ce în sezonul 2020 a reușit să câștige un duel. Murray se simte grozav la Wiener Stadthalle. În 2014 (ATP pe locul 250) și 2016 (ATP pe locul 500) a ajuns la titluri și înainte de a-l întâlni pe originar din Wrocaw a avut un echilibru perfect de 8-0. Fără îndoială, dana liberă din Viena este un mare aliat al tânărului de 34 de ani din Dunblane.

Din acest motiv, aranjamentul de service al lui Hurkacz a fost foarte important. În primul set, tânărul de 24 de ani din Wroclaw s-a trezit rapid cu probleme. În momentul amenințării din a treia repriză, el a tras o pasă și a salvat două puncte de break. Murray s-a prezentat mai bine decât stâlpul. Nu numai că a terminat foarte multe mingi (a avut 6 lovituri câștigătoare și 5 faulturi naturale), dar a și evitat problemele. „Hubi” a marcat 12 victorii și 10 faulturi. Unul dintre ei l-a costat pe polonez pierderea site-ului. În al nouălea joc, fostul lider în clasamentul ATP a marcat două puncte de break, iar în al doilea joc reprezentantul nostru a dat forehand. După ce și-a schimbat partea, de trei ori campioană de Grand Slam a închis grupa prima dată.

READ  Brazilianul a speriat favorita la Budapesta. Zdrobește Serpika chinezească

Urmărește videoclipul: #dziejesiewspsport: Arată ca un model. Sânge „polonez”!

În a doua tranșă, Hurkacz și-a avut în sfârșit șansele. A fost mai rău cu folosirea lui. Cei mai afectați sunt cei pierduti în al șaselea joc. Jucătorul nostru de tenis a reușit să spargă scurtătura sau să trimită un simplu forehand în mașină. Apoi a irosit patru puncte de break și a fost 3. Acum rolurile s-au schimbat și Pole a avut probleme. Trebuia să câștige, printre altele, o alternativă uimitoare pentru a păstra serviciul. După ce a schimbat partea, aplicația a fost salvată de britanicul care a egalat la 4: 4.

Domnii nu au avut mai multe șanse să se despartă, așa că soarta celei de-a doua părți a duelului a decis să rupă egalitatea. În acest meci, Murray a condus de două ori cu un mic avantaj de break, dar prima schimbare în echipă a fost un egal 3-3. La 6-5, jucătorul mai în vârstă a avut mingea de meci, dar Hurkacz a trimis un revers superb peste linie când era în pericol. După o altă schimbare de tabere, polonezul a avut ocazia să termine setul și l-a folosit când britanicul a ratat forehand-ul.

Al doilea set a adus mari emoții și reprezentantul nostru a îmbunătățit statisticile. A terminat 20 de mingi și a avut nouă faulturi negative. Murray a marcat 13 victorii și doar șase faulturi, dar nu a reușit să termine meciul. Ruperea egalității învinse părea a fi un moment de cotitură, în timp ce în a treia repriză a izbucnit din nou lupta.

Meciul decisiv a început promițător pentru Horkacz. Fault dublu al lui Murray l-a făcut să rateze o pasă pentru prima dată în joc. Dar britanicii nu s-au prăbușit. După ce și-a schimbat partea, a îmbunătățit renovarea, ceea ce l-a surprins pe locuitorul din Wroclaw. Cel de-al 10-lea tenismen din lume a făcut câteva greșeli și a fost după prima și e clar că britanicul a revenit în meci. A șasea bijuterie s-a dovedit a fi cheia. În ea, stâlpul s-a trezit în probleme serioase când a spart mingea în plasă. După un timp a aruncat un forehand și scorul a fost 4: 2 pentru dublu campioană la competiția de la Viena. În al nouălea meci, Murray a avut ocazia să încheie duelul. Polonezul a apărat al doilea meci, dar după un timp nu a putut să folosească unul dintre cele două puncte de break. În a treia minge de meci, Marele Campion își termină drumul și trimite asul câștigător.

READ  Un meci în două seturi în primul tur al turneului de la Ningbo. Najm nu a jucat în sferturile de finală

Două ore și 40 de minute mai târziu, Murray relatează în turul doi, unde adversarul său va fi spaniolul Carlos Alcaraz. Luni, britanicul a avut 10 ași, trei greșeli duble, 28 de lovituri câștigătoare și 18 faulturi speciale. Stâlpul învins a marcat 12 ași, 42 de finaluri și 30 de faulturi. Cu toate acestea, Hurkacz a folosit doar unul dintre cele zece puncte de break, făcându-se de trei ori.

Eșecul lui Hurkacz în primul tur al competiției indoor ATP 500 de la Viena ar putea avea o mare semnificație în contextul luptei pentru Finalele ATP 2021. După retragerea lui Rafael Nadal, tenismenul polonez ocupă ultimul loc premiat cu o pasă la Torino. Marți, cei mai mari rivali ai lui Huobi se alătură competiției din capitala Austriei – norvegianul Casper Rudd, britanicul Cameron Norrie și canadian Felix Auger-Aliassime. Jocul este de fapt două bilete la Turneul Campionilor. Hurkacz va trebui să vâneze mai multe puncte la Paris, unde va avea loc ultimul eveniment ATP Masters 1000 al sezonului.