Magda Lynet a avansat în turul doi la Miami! Luptă grozavă a unei poloneze

Magda Lynet a avansat în turul doi la Miami!  Luptă grozavă a unei poloneze

Pentru tenismenul polonez, perioada anului nu a fost foarte reușită. Până acum, Linette a jucat nouă meciuri în diferite turnee și a câștigat doar trei dintre ele. Concurenta din Poznan și-a încercat mâna la BNP Paribas Open 2022 de la Indian Wells în urmă cu două săptămâni. Ea și-a încheiat spectacolele în primul tur, pierzând în fața actriței australiane, Astra Sharma.

Meciul împotriva chinezei Qinwen Zheng a început foarte prost, deoarece Linette și-a pierdut candidatura în primul meci. Chinezoaica a avut câteva lovituri pe linie, iar poloneza a avut probleme în a-și primi returnările. Cu toate acestea, s-a dovedit curând că ambii jucători de tenis… au fost supărați de serviciu. În al doilea meci, Zheng a avut multe probleme în ceea ce privește precizia transmisiei și a fost, de asemenea, rupt.

A treia bijuterie a adus și ea o descoperire. Era clar că ambii jucători s-au simțit mai bine să primească favoarea decât să forțeze cursul jocului. În următoarea parte a setului, Zheng a făcut din nou greșeli de dublu serviciu, aruncând ușor mingea în afara terenului.

Până la urmă, în meciul al cincilea din primul set, Polonia a reușit să rețină aplicația. Se vede încrederea în serviciu, precum și în aducerea întregului meci într-o finală fericită. Linette a preluat conducerea și l-a ridicat în meciul următor, când l-a surprins pe Zheng, printre alții, cu jocuri îndrăznețe pe plasă.

READ  Iga Świątek și-a întâlnit primul concurent! Nu va exista nicio șansă de un meci grozav

A șaptea bijuterie a adus cele mai multe sentimente. Lynette a avut șansa de a câștiga jocul de mai multe ori, dar chinezoaica nu a cedat. Ea însăși a obținut un punct de break, dar poloneza era într-o formă grozavă. Până la urmă, ea a câștigat cel mai lung meci din această grupă.

Dar apoi Cheng a trecut în treapta a doua. Poloneza a făcut din nou greșeli minore și nu semăna în niciun caz cu jucătoarea în urmă cu mai bine de zece minute – curajoasă, încrezătoare și mai inteligentă decât adversara ei. Chinezii au profitat de lipsa de interes a lui Lynette și au câștigat trei jocuri la rând, rezultând o situație de 5:5.

Ambii jucători au câștigat următorul serviciu și a dus la tiebreak. În ea, Linette a început cu mult curaj, făcând deja o mică descoperire la al treilea schimb. Un anumit joc a dat Poloniei trei mingi fixe – am putut folosi a doua.

Setul secund a început grozav pentru poloneza, pentru că și-a rupt imediat competiția. Dar mai târziu nu a fost atât de grozav – după 2-0 pentru Linette Zheng, aceasta a câștigat încă trei meciuri. Ambii tenismeni, spre deosebire de primul meci, și-au păstrat serviciul.

READ  Finala Roland Garros o așteaptă pe Magda Linette. Învinge sămânța chineză

În cele din urmă, în al nouălea joc din setul doi, deși chinezii erau deja cu 30-0 înainte la serviciul lor, poloneza nu a cedat și a reușit să inverseze scorul. Ea a condus 5:4 și a câștigat cu încredere următorul joc, punând capăt întâlnirii după faultul lui Zheng.

Următorul meci al lui Linnet va fi o sarcină mai dificilă: adversarul va fi a 10-a rachetă din lume – tunisianul Anas Jaber.

Magda Lynette – Qinwen Zheng 7:6 (4), 6:4

De asemenea, vă încurajăm să ascultați noul podcast al lui Łukasz Kadziewicz „În umbra sportului”, găzduit de Maciej Kawulski. Coproprietarul KSW vorbește despre cum a obținut un succes financiar masiv, ce crede despre festivalurile ciudate, de ce nu-i plac sporturile de echipă, despre cine crede că este un idiot și de ce sfătuiește să excludă astfel de oameni din viața sa.