Maja Chualinska luptă pentru finala de calificare la Wimbledon. Meciul continuă

Maja Chualinska luptă pentru finala de calificare la Wimbledon.  Meciul continuă

Meciul a început! Raportul nu este actualizat automat – apăsați F5!

Jucătorii nu se mai întâlniseră niciodată pe teren. În primul tur, Ignatik a învins-o pe compatriota Kristina Dino la două seturi, iar polonezii au învins-o în trei meciuri pe Alyona Bolsova Zaduinova. Americanul Coco Vandenweghe îl așteaptă în finala playoff-ului.

Chwalińska și-a spart adversara la prima ocazie, deși avea nevoie de câteva puncte de oprire pentru asta. Poloneza s-a apărat cu înțelepciune împotriva serviciilor adversarei și asta a dus la pauză în al doilea meci al acestui meci.

Poloneza și-a pierdut rapid serviciul, dar a răspuns în cel mai bun mod posibil, revenind în avantajul de a juca două jocuri. Pe al patrulea s-a încheiat cu o cruce frumoasă în linie.

Chwalińska a condus apoi cu calm meciul în grupă, oferind adversarei ei doar încă un meci. Rezultatul, însă, poate distorsiona puțin mersul meciului, pentru că România a luptat egal, iar meciurile au fost lungi, astfel că primul set a durat mai bine de 50 de minute.

Această situație a persistat și la startul celui de-al doilea meci, unde s-a jucat mult pentru a câștiga avantaje. Pe prima etapă a setului, Ignatik a fost și mai bun, obligându-l pe reprezentantul nostru să urmărească scorul.

Maja Chualinska (Polonia) 1-0 (6-2) Alexandra Ignatik (România) 3-5, Grupa B este în desfășurare

READ  CFR 1907 Cluj - FC U Craiova 1948 SA 3-2 (2-2). Liga Română - Prima rundă a primei ligi