Maja Chwalińska în două seturi. Nu a jucat bine împotriva acestui adversar

Maja Chwalińska în două seturi.  Nu a jucat bine împotriva acestui adversar

Maja Chwalinska a jucat vineri în sferturile de finală ale ITF World Tennis Tour cu un premiu în bani de 25.000 PLN. Dolari pe terenurile de zgură din Heraklion. După o luptă în două seturi, Dhruva nu a întâlnit primii doi ai turneului.

Rafal Smolinsky

Maja Chwalińska

Materiale de presă / Olga Pietrzak / În fotografie: Maja Chwaliska

În timpul turneului de la Creta, Maja Chwaliska (WTA 371) s-a dovedit a fi cea mai bună dintre cele două rivale ale ei, însă ștacheta a fost prea sus vineri. Adversara ei este a doua cap de serie Irina Bara (WTA 190).

Polonezii și românii au jucat în două seturi în sferturile de finală ale turneului de la Heraklion. Meciul a durat două ore și 16 minute și echipa rivală a câștigat cu 7:5, 6:3.

Bara a deschis cu pauză, dar Savaliska a câștigat trei game-uri, cu 0-2. Apoi meciul a fost egal. Evenimentele cheie s-au petrecut în primul set când scorul era egal la 5. După o lungă luptă, românul a câștigat break și apoi a încheiat jocul de deschidere.

În a doua parte, a existat un decalaj la început. Apoi Chwalińska a urcat cu 3:2, dar nu a mers. Bara a avut un avantaj clar pe teren. A lovit break-uri în al șaptelea și al nouălea joc, datorită cărora a încheiat meciul.

Astfel, Savaliska a suferit a patra înfrângere împotriva jucătoarei române (remiză 1-4). A câștigat o singură dată împotriva lui Bara, acum șapte ani la Zawada lângă Obol. Polonezul a suferit apoi patru înfrângeri în două seturi.

Chwalińska, în vârstă de 22 de ani, nu a părăsit Heraklion. Săptămâna viitoare va apărea din nou pe zgura grecească, dar de data aceasta într-un eveniment ITF World Tennis Tour cu un premiu în bani de 40.000 PLN. dolari.

Dar Hubert Hurkacz? Cele mai recente clasamente ATP sunt disponibile

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsporcie: Mii de oameni îl urmăresc pe Instagram. Așa este pregătit un jurnalist Polsat

Urmărește meciurile Turului WTA online pe CANAL+ cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători grozavi (Link sponsorizat)

Va termina Maja Chwalińska 2023 în top 300?