Maraton Campion Grand Slam. Kazahul va fi în conflict

Maraton Campion Grand Slam.  Kazahul va fi în conflict

Americanul Sloane Stephens a dus trei sute de bătălii cu britanica Heather Watson la meciul WTA 1000 din Indian Wells. Kajashka Julia Putinseva s-a ocupat de primul concurent.

Asukasz Iwanek

Sloane Stephens

PAP / EPA / RAY ACEVEDO / În fotografie: Sloane Stephens

Urmăriți concursurile Iga ąwiątek pe CANAL + și CanaLps.com
Tenisul profesional a revenit la Indian Wells. Sezonul trecut, turneul nu a avut loc din cauza epidemiei Govt-19. Anul acesta nu a fost jucat la data tradițională (martie), ci a fost mutat în octombrie. Sloane Stephens (WTA 73) a luptat pentru un maraton de aproape trei ore. Heather Watson (WTA 57) a câștigat campioana US Open 2017 6: 7 (5), 7: 5, 6: 1.

Într-un meci de două ore și 50 de minute, Watson a acordat șapte ași și a făcut șapte erori duble. Stephens a cedat de patru ori și a obținut șapte din cele 18 puncte de break. Un alt concurent american este tovarășul ei Jessica Begula.

Julia Putinseva (WTA 43) a învins-o pe Andrea Petkovic (WTA 74) 7: 6 (2), 6: 1. În 94 de minute, ambii jucători au marcat cinci puncte de break. Kazaska le-a folosit și i-a întins cererea de trei ori. În runda următoare, ea va reprezenta Rusia și o va înfrunta acum pe Jelena Rybakina, o altă jucătoare care joacă în Kazahstan.

Urmăriți videoclipul: internauții își frecă ochii. Ce a făcut vedeta poloneză?

Mizaki Doi (WTA 109) a câștigat cu 6-2, 5-7, 7-5 Ann Lee (WTA 69) două ore și 23 de minute mai târziu. Japoneza s-a rupt de două ori și a ingerat patru din cele 12 puncte de break. A înscris cu 10 puncte mai mult decât americanul (104-94). În turul doi, Doi o va înfrunta pe românca Sorana Cyrstia.

READ  Conferința „Lucrarea episcopului Stanisław Stepanek Dzihr pentru diaspora poloneză și polonezii din străinătate” - RadioMaryja.pl

Irina-Camelia Begu (WTA 61) a învins-o pe Fiona Ferro (WTA 83) cu 6-2, 7: 6 (2). În setul secund, România s-a întors cu 2: 5 și a salvat trei seturi în opt și 12 jocuri. În două ore și 15 minute de joc, a terminat nouă din cele 10 pauze și a făcut trei pauze. Următorul dușman al lui Begu este elvețianul Jill Teachman.

Ludmiła Samsonowa (WTA 42) a învins-o pe Kateryna Kozłowa (WTA 136) cu 6: 4, 7: 6 (6). În setul secund, ucraineanul a ieșit cu un 2: 4 și a avut mingea stabilită, dar rusul și-a sigilat promovarea la pauză. Au fost șapte pauze în meciul de două ore și patru minute, patru pentru Samsonova.

BNP Baribas Open, Indian Wells (Statele Unite)