mare succes! Polonezele sunt campioane mondiale

mare succes!  Polonezele sunt campioane mondiale

PAP / Piotr Nowak / Alicja Klasik

Mateusz Kozanecki

Mare succes pentru scrimătorii polonezi de spadă. Piao Zerooni a câștigat medalii de aur la Campionatele Mondiale de la Plovdiv. Întreaga națională va pleca din Bulgaria cu trei medalii.

Albul și roșul au câștigat deja două medalii de argint la Plovdiv. Alicja Klasik a terminat pe locul al doilea la concursul de scrimă, iar Benedykt Denkiewicz la sabie.

Classic a fost inclus și în echipa turneului. Să observăm că polonezele sunt favoritele în competiție – au primit prima cap de serie.

În primul tur, naționala Poloniei a depășit Mexicul cu 45:21, apoi a învins România cu 45:27.

Potrivit TVP Sport, Biało-Czerwone a avut o perioadă grea în sferturile de finală, unde s-au confruntat cu Ucraina. Înainte de ultima luptă pierdeau 29:32.

În meciul decisiv, Elijah Classic a învins-o pe Emily Konrad cu 9: 3. Polonia a învins și Franța (35:31) și în finală împotriva SUA (45:38).

Medaliatele cu aur au fost Alija Classic, Gloria Klugardt, Kinga Zgreniak și Cecilia Celik.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportie: autobuzul s-a blocat în noroi, apoi fotbaliștii… vezi tu!