Mare victorie pentru Jannik Sinner. Va fi un vis în semifinalele Australian Open 2024

Mare victorie pentru Jannik Sinner.  Va fi un vis în semifinalele Australian Open 2024

Yannick Siner După a doua jumătate a anului trecut, a sărit în primele patru în clasamentul mondial. Exact aceasta este poziția pe care o ocupă în prezent jucătorul de tenis italian, care a dat dovadă de progrese cu adevărat uimitoare în ultimele luni, depășindu-se chiar și el însuși. Novak Djokovic În timpul finalelor ATP. În același turneu, sârbul s-a răzbunat pe italian, dar cu siguranță italianul a făcut o mare impresie.

Ca urmare a acestui fapt, Sinner a fost nominalizat drept unul dintre cei patru candidați principali înaintea Australian Open 2024. Mențiune alături de el Novak Djokovic, Carlos Alcaraz și Daniil Medvedev. Fiecare dintre cei trei a câștigat deja un titlu de Grand Slam, Sinner încă îl așteaptă și, potrivit multor experți, s-ar putea să aibă loc în Australia descoperirea mult așteptată, ceea ce îi va permite să intre în panteonul celor mai mari din istorie.

Jannik Sinner în semifinale va fi un meci de vis cu Novak Djokovic

Sinner a avansat în sferturi ca o furtună. În patru meciuri pe care le-a jucat, nu a pierdut nici măcar un set, eliminând-o, printre altele, pe semifinalista de anul trecut Karen Khachanov, care practic l-a dat jos de pe teren. În sferturile de finală, italianul s-a confruntat cu cel mai dificil obstacol din acest turneu. Vorbim despre jucătorul numărul 5 în lume, Andrey Rublev, care a evoluat foarte bine în acest turneu, dar a avut o luptă de moarte cu… Alex de Minaur.

Această diferență a fost clară în instanță. Sinner nu a avut probleme fizice legate de efort. În schimb, tactica lui Rublev era clară – riscă și lovește sau nu. Jucătorul de tenis mai în vârstă avea totul pe o singură carte de la prima minge. Acest stil de joc nu a fost surprinzător, pentru că de cealaltă parte a fileului avea un jucător cu un simț mare pentru apărare. Cu toate acestea, este greu de spus că va obține rezultatele așteptate.

READ  CS Universitatea - CS Mioveni 5-2 (3-2). Liga Română - etapa a 14-a din prima ligă

Primul set a început perfect pentru italian. Sinner și-a spart deja adversarul în al cincilea joc și nu i-a permis adversarului să facă același lucru, deși a avut șansa de a-l sparge pe jucătorul mai tânăr. Cu toate acestea, Rublev nu a putut să-și transforme șansele și a pierdut după o singură pauză 4:6. Era clar atunci că al doilea set al acestui meci va fi foarte decisiv pentru soarta meciului.

Acest lucru sa întâmplat deja. Al doilea lot a fost la un nivel superior. Jucătorii au încântat din nou mulțimile din tribune cu loviturile lor din adâncul terenului, căutând viteze și unghiuri uimitoare. Rublev a avut cu siguranță controlul în această etapă a meciului, provocându-i adversarului probleme majore cu forehandul. Cu toate acestea, nu a găsit o descoperire. Așadar, ajungem la tie-break, pe care Rublev l-a început fantastic.

Jucătorul născut la Moscova a jucat șase mingi Era cu 5-1 în sus și juca perfect. Părea că poate începe să se gândească în setul trei și să termine tiebreak-ul fără probleme majore. Dar apoi Rublev a făcut o greșeală tactică fatală. Dintr-un jucător complet concentrat pe atac, a intrat brusc în spatele liniei de final și a lovit doar mingi prin intermediul, de care a profitat Sinner. Nu numai că italianul a revenit cu 5:5, dar a câștigat în cele din urmă cu 7:5 și era în drum spre semifinale.

Rublev nu a cedat, ca de obicei. În al treilea set, a luptat în fiecare zi, dar în al șaselea joc a fost nevoit să recunoască superioritatea adversarului său, care l-a spart pentru a doua oară în meci. A fost suficient. Sinner și-a ținut calm următoarele trei servire și a încheiat setul cu un voleu la plasă, adăugând o victorie cu adevărat impresionantă CV-ului său. Deși scorul de 3-0 distorsionează puțin realitatea, pentru că a fost un meci foarte strâns.

READ  cel. Euro 2024: programul de difuzare de luni

Astfel, visul de semifinale al multor fani de tenis care au vrut să-i vadă pe Novak Djokovic și Jannik Sinner ducându-se pe teren în semifinală va deveni realitate. Este foarte greu să alegi un favorit în această pereche, pentru că în turneul în sine italianul este mai bun, dar experiența este de partea sârbului. Cu toate acestea, nu există nicio îndoială că confruntarea dintre tineret și experiență de vineri va fi un succes uriaș la Australian Open din acest an.

Podcast olimpic. Invitat special la cantonamentul lui Piotr Lesic. „Moment grozav.” video/INTERIA.TV/INTERIA.TV