ME M: Francezii au învins România

Naționala României nu a putut face o surpriză în sferturile de finală ale Campionatului European, în care s-au confruntat cu francezii. Echipa Tricoloră a fost în măsură să prelungească meciul, dar s-a impus fără a lua un set. După două victorii convingătoare în cel de-al treilea joc, campionii olimpici au câștigat după ce au jucat din avantaj și se vor lupta până la urmă pentru medalii.

Începutul meciului a fost foarte egal. Ambele echipe au marcat în principal pe serviciul adversarului, deși România a jucat bine și a servit doi ași. După un atac, au luat primele două puncte în avantaj Marianna Pauly (11:9). Au avut ocazia să exagereze, dar au făcut-o Alexandru Rada Nu a putut folosi mingea în contraatac. Rivalerii lor și-au asumat riscuri în boxa de service și au făcut greșeli, motiv pentru care marja de două puncte a durat atât de mult. A terminat contraatacul de la mijlocul fileului Nicholas Le Goff Era după ora 18, dar această stare nu a durat mult din cauza persoanelor aflate în grija ei Sergio Stank Ei și-au reușit rapid drumul înapoi la un avans de două puncte. Dar au jucat teribil la finalul primei reprize a jocului. Au încetat să mai termine mingile trimise către ei și au pierdut patru jocuri într-un set (20:22). Îi costă mult după ce joacă Bartolomeu Sinenis Francezii au câștigat primul set.

În continuare, echipa tricoloră a început setul doi cu un avans de 6-0. Problemele românilor au început cu recepția, care s-a tradus imediat în performanță de atac. Cu toate acestea, rivalii lor s-au îmbunătățit clar după un început slab. Era de neoprit Jean Patry, iar orice încercare de a reduce distanța a fost imediat eliminată. Uneori au fost șapte puncte, dar echipa a pierdut la jumătatea setului Andrea Gianni Ea a făcut-o și mai mare. A fost alcătuit dintr-un joc bun de blocare-defensiv. După o scurtă pauză a lui Barthelemy Sinenius, scorul a fost 18:8 și soarta setului a fost decisă. Eroare în zona de service Robert Colin A doua jumătate a jocului s-a încheiat cu francezii câștigând cu 14 goluri.

READ  Polonia ocupă ultimul loc în raportul privind electromomilitatea

Datorită blocării și loviturii lui Robert Gall, românii au trecut în avantaj cu 3-0. Startul acestui set a părut ca ambele echipe și-au schimbat tricourile față de setul anterior (5-0). Totuși, campionii olimpici au început rapid să compenseze pierderile, iar după jocul lui Sinenis, distanța s-a redus la două puncte. Când a marcat la contraatac Timothy Carle Francezii erau în legătură cu punctele și părea că vor egala în orice moment. Acest lucru nu s-a întâmplat, iar pierderile lor au crescut din nou (11:15). Jucătorii lui Stank au jucat bine la tackle și au fost eficienți și în atac. Drept urmare, ei au câștigat în cele din urmă un avantaj sigur care părea neamenințat (22:17). Cu toate acestea, realitatea s-a dovedit a fi alta. Din nou nu au putut face față presiunii și s-au blocat în cele mai cruciale momente ale setului. Nu au putut termina mingea de set, ceea ce înseamnă că echipa lui Gianni a egalat (24:24). În timpul jocului profesionist, a trimis un as al serviciului Antoine BrissardA ratat și el Adrian Aesiophanidae iar romanii au pierdut tot concursul la cererea lor. Franța avansează în semifinale, unde se va întâlni cu câștigătoarea meciului Italia-Olanda.

Franța – România 3:0
(25:22, 25:14, 27:25)

Rânduri de grup:
Franţa: Chinenyeze (9), Patry (14), Brissard (4), Le Goff (9), Louati (8), Carle (7), Grebennikov (libero) și Tillie (3), N’Gapeth, Clevenot (3), Joffrey
România: Partha (8), Dumitru (2), Aciopanidae (11), Bala (6), Radha (5), Calin (6), Diaconescu (Libero) si Peta (1), Constantine, Citicoi, Palen (4), Putnaru