Meci grozav între baschetbalisti polonezi! Favorita turneului a fost învinsă de precalificări

Meci grozav între baschetbalisti polonezi!  Favorita turneului a fost învinsă de precalificări

Alb-roșii au început competiția cu victoria de duminică în fața Ungariei 83:81, iar bosniacii i-au învins pe portughez cu 84:75.

Iar jucătorii polonezi nu au ascuns că întâlnirea cu echipa balcanică le va fi mult mai grea. „Va trebui să lupți sub coș”, a declarat căpitanul polonezilor, Marcel Ponetska.

Și într-adevăr, au existat o mulțime de bătălii în ambele domenii de la bun început. Gazdele au început cu un „C” mare, pentru că Michał Sokołowski și Jarosław Zyskowski au marcat trei puncte. Apoi bosniacii au compensat pentru o vreme pierderile, dar după 10 minute au pierdut 19:27.

În repriza secundă, oaspeții, după două acțiuni efective ale lui Dznan Musa, au redus distanța la șase puncte, dar din nou jucătorii antrenorului Igor Milicic, care mergeau la vestiar la pauză, au fost mai înțeleși, conducând cu 50. puncte: 37.

Albii și roșii au avut un timeout în setul trei, la fel ca în meciul cu Ungaria. Avantajul lor a fost redus la 57:54. Milic a răspuns la aceasta cu o pauză, care a avut un efect pozitiv asupra jucătorilor săi. Cu 10 minute înainte de final, polonezii aveau un avans de 70:55.

Două triple (Zyskowski și Ponitka) la începutul sfertului final au oferit gazdelor un avantaj sigur – după cum părea -. Fanii polonezi au răsuflat uşuraţi prematur. Bosniacii au luptat pentru fiecare punct până la final, dar în cele din urmă au pierdut 76:85.

Cele mai bune două echipe din turneu vor juca în etapa finală (semifinale și finală tot la Gliwice), unde se vor alătura echipelor din Grupa A disputate la Tallinn.

READ  Legia se repezi spre portar. Ea a vrut să-l aducă în fotbalul de iarnă

Pe lângă țara gazdă, Estonia, mai există și Republica Cehă, Israel și Macedonia de Nord. Câștigătorul întregului turneu va primi dreptul de a juca în principalele calificări olimpice din 2024.

Marți este ziua liberă de la competiție. O zi mai târziu, polonezii vor juca cu Portugalia (18.00), iar Bosnia și Herțegovina vor juca cu Ungaria (21.00).

Polonia – Bosnia și Herțegovina 85:76 (27:19, 23:18, 20:18, 15:21)

Polonia: Michał Sokołowski 22, Mateusz Ponitka 22, Jaroslaw Zyskowski 13, Aleksander Balcerowski 8, Andrzej Pluta 8, Michał Michalak 5, Igor Milicic 3, Jakub Garbacz 2, Geoff Groselle 2, Mikołaj Witlińzealsky 0, Mikołaj Witlińzealowski.

Bosnia şi HerţegovinaJusuf Nurkic 17, Aleksandar Lazic 15, Dzanan Musa 13, Amar Alibigovic 11, Edin Atik 7, Luka Garza 5, Maralem Halilovic 3, Kenan Camingas 3, Amar Jegic 2, Adin Vrapac 0.