Meciul de calificare la Euro 2024 a fost oprit. Jucătorii nu vor să joace!

Meciul dintre România și Kosovo, de marți, din preliminariile UEFA Euro 2024, a fost martor la scene scandaloase, iar din cauza lozinelor politice și a aruncării de artificii de către suporterii echipei gazdă, arbitrul a fost nevoit să oprească meciul. Vizitatorii au cerut îndepărtarea unuia dintre bannerele agățate pe platformă.

Întâlnirea dintre România și Kosovo a avut un fundal politic. Este de remarcat faptul că România este una dintre puținele țări ale Uniunii Europene care nu recunoaște Kosovo ca stat independent. Acest lucru a fost clarificat de fanii locali care au atârnat un banner pe unul dintre sectoare pe care scria „Kosovo este Serbia”.

Vezi și: Lovitură către PZPN. Vine o altă jenă?

În plus, suporterii români au început să arunce artificii pe teren, forțând arbitrul să oprească meciul în minutul 17. Mai mult, jucătorii kosovari au refuzat să reia meciul până când bannerul a fost scos din tribune. Poliția a trebuit să intervină, iar jucătorii au mers la vestiar.

În cele din urmă, după câteva minute, sesiunea a fost reluată. Oaspeții au primit cartonaș roșu înainte de finalul primei reprize. România nu a putut profita de acest avantaj mult timp. În minutul 61, Nicolae Stanciu a ratat o lovitură de pedeapsă. Totuși, același jucător le-a dat gazdelor în avantaj în minutul 83, iar în timpul opririi Valentin Mihaela a marcat 2-0.

După șase meciuri, România ocupă locul doi în grupă, la două puncte de liderul Elveției și la un punct de Israelul, pe locul trei. Kosovo este pe locul doi după ultimul cu patru puncte.