Medalie de argint pentru scrimărul polonez!

Getty Images/David Fitzgerald/Sportsfile/ Poza: Krzysztof Kaczkowski (dreapta)

Michael Bigza

Încă o medalie pentru naționala Poloniei la Jocurile Europene. Krzysztof Kaczkowski a câștigat discul de argint în competiția de scrimă.

La un moment după lupta Julia Walczyk-Klimaszyk, a doua reprezentantă poloneză a ieșit pe covorașul de scrimă. Krzysztof Kaczkowski a luptat pentru aur.

În drum spre meciul pentru medalia de aur, reprezentantul nostru i-a eliminat pe Michel Gallo (Italia), George Dragomir (România) și William Deary (Marea Britanie).

În finală, a fost concurentul la pole-ul Sandro Bazadze, favoritul la aur. După primul tur, georgianul conducea cu 8: 6. Pe 2 Kaczkowski conducea cu 9: 9. Un moment mai târziu, Bazadze avea două puncte. Spadasinul nostru încă nu a plecat. Am 12:12.

La final, georgienii au atacat, 14:12. Polonezul a luat un punct de contact, dar lovitura finală i-a fost dată lui Bazaga. Aur pentru Georgia, Kaczkowski sa bucurat de argint!