MEKiJ: Juniori și studenți cu un set complet de victorii

O serie excelentă de jucători polonezi de tenis de masă continuă în ziua premierei Campionatului European de tenis de masă pentru cadeți și juniori, care a început vineri la PreZero Arena Gliwice.

Prima zi a turneului din Voievodatul Silezia a fost foarte reușită pentru echipele noastre de juniori și stagiari. Iar jucătorii lui Alan Watch, după victoria de dimineață asupra Cehiei 3:0, au învins Portugalia în turul doi al fazei grupelor cu aceeași dimensiune. Wiktoria, Rubel, Anna Brzyska și Zuzana Wilgos au câștigat câte un punct.

De asemenea, cadeții polonezi au obținut o serie de victorii vineri. Echipa, condusă de antrenorul Maciej Karmoliński, a câștigat în ziua premierei Campionatului European de Tineret Orlen 2023 cu Anglia 3: 0 și după o întâlnire foarte interesantă cu România 3: 2. Patrick Šuronic s-a prezentat cu brio în rândurile echipei. alb și roșu, câștigând două victorii individuale. Mateusz Sakovich a câștigat un meci.

După prima zi de competiție de la PreZero Arena Gliwice, atât începătorii, cât și cadeții se asigură că ocupă primele locuri în grupele lor și joacă în faza eliminatorie a Campionatului European. Sâmbătă, la finalul meciurilor din grupă, juniorii vor juca cu Lituania, iar elevii cu Bulgaria.

rezultate:

Junior – Grupa C:

Portugalia – Polonia 0: 3
Ines Matos – Victoria Froebel 1:3 (4:11, 5:11, 11:8, 8:11)
Matilde Pinto – Anna Brzeska 2:3 (3:11, 11:8, 5:11, 11:6, 13:15)
Patricia Santos – Susana Wilgos 1:3 (9:11, 11:9, 6:11, 9:11)

România – Polonia 2: 3
Robert Poddar – Patrick Żyworonek 1:3 (5:11, 6:11, 11:9, 7:11)
Robert Alexandru Estrat – Mateusz Sakovich 2:3 (9:11, 11:6, 11:4, 9:11, 7:11)
Poddar/Esters – Żyworonek/Sakowicz 3:1 (9:11, 11:5, 11:5, 11:5)
Robert Poddar – Mateusz Sakovich 3:2 (6:11, 11:6, 10:12, 11:8, 11:9)
Robert Alexandru Estrat – Patrick Żyworonek 0:3 (9:11, 7:11, 9:11)

READ  Campionatul Mondial de handbal feminin 2023. Unde să urmăriți emisiunea? Cand sunt meciurile? (orar)

1. Polonia 2 6: 2 4
2- România 2 5: 3 3
3. Anglia 2 3: 4 3
4- Bulgaria 2 1: 6 2

🏓🏆🏓🏆🏓🏆🏓🏆🏓🏆🏓🏆🏓🏆🏓🏆

Organizatori: Federația Europeană de Tenis de Masă și Federația Poloneză de Tenis de Masă

Partener principal: PKN Orlen

Partenerii principali: Ministerul Sportului și Turismului, Olski. Energie pozitivă, Gliwice, Enea

Partener echipament: TIBHAR

Destinatari media: TVP Sport, Przegląd Sportowy și Onet

Turneul a fost finanțat de la bugetul de stat, administrat parțial de ministrul Sportului și Turismului.