MEKiJ: O altă victorie importantă pentru Polonia la simplu

Jucătorii polonezi de tenis de masă s-au arătat bine în runda a 3-a a turneului principal al Campionatului European pentru cadeți și juniori la simplu. Unsprezece echipe alb-roșii au avansat în optimile de finală.

Dintre juniori, Ilona Sztwiertnia, Zuzanna Wielgos și Anna Brzyska și-au câștigat întâlnirile din 1/16 de finală. Acesta din urmă a depășit-o rapid și cu încredere pe croația Sringa Rebic. – Cred că am făcut un meci bun. Este al doilea meci al meu în competiție individuală și sunt mulțumit. Înainte de meci, am urmărit mișcările adversarei și m-am pregătit pentru fiecare mișcare a ei – a spus Anna Pryszka la câteva momente după ce a avansat în topul „16” la simplu U19.

Colega națională a lui Anna Przeszka, Zuzana Vielkos, a avut și ea motive să fie fericită după întâlnirea de dimineață de la Prezero Arena din Clewis. Resovianka a învins-o pe cehoaica Ventula Chichanova în optimile de finală în cinci seturi. – Primele trei seturi le-am câștigat fără probleme și apoi mi-a scăzut puțin concentrarea. Dar nu am jucat cel mai bun tenis al meu de masă pentru că a fost primul meci al zilei. Totuși, sunt foarte mulțumit de victorie – a spus Zuzanna Wielgos la câteva minute după ce și-a învins adversara din Cehia.

La categoria juniori, patru din cinci dintre reprezentanții noștri și-au câștigat meciurile din turul al treilea din clasamentul principal. Miłosz Redzimski, Mateusz Zalewski, Michał Gawlas și Mateusz Żelengowski au avansat sâmbătă în optimile de finală. Singurul învins al Poloniei a fost Marcel Bilaszyk, care a pierdut în fața spaniolul Daniel Persoza.

Sunt foarte fericit. Cred că capul a funcționat bine. Am fost foarte calm în finala de ieri, care nu arăta atât de bine. Cred că am jucat într-o poziție bună astăzi, dar pot face mai bine. Servirea și recepția mea au fost bune împotriva Germaniei – a spus Mateusz Slenkowski după ce a câștigat întâlnirea cu Wim Vertonchat.

READ  Ungaria. Sondaj: Opoziție unită cu un avantaj mic față de Fidesz

Și cei sub 15 ani au avut motive să fie fericiți sâmbătă dimineața. În cadeți, 1/16 de finală, Kakbar Berkovski, Patrik Yovoronek, Mateusz Sakovic și Katarzyna Rajkowska și-au câștigat întâlnirile.

Rezultatele competițiilor de pole de sâmbătă:

Simplu – optimile de finală:

Cadeți:
Luca Kidashelli (Spania) – Kokber Berkovski 0-4 (4:11, 11:13, 4:11, 8:11)
Patryk Żyworonek – Borislav Rajic (Serbia) 4:2 (11:4, 9:11, 12:10, 11:8, 2:11, 11:4)
Mateusz Sakowicz – Simone Garello (Italia) 4:0 (12:10, 11:3, 11:7, 11:6)

Cadeți:
Katharina Rajkowska – Gabriela Altonen (Suedia) 4:1 (6:11, 13:11, 11:7, 11:8, 11:7)
Lena Hochardt (Franța) – Maja Sakoma 4-0 (11-8, 11-5, 11-5, 11-4)

Juniori:
Vendula Chichanova (Cehia) – Zusana Vilkos 1:4 (5:11, 5:11, 6:11, 11:9, 5:11)
Patricia Santos (Portugalia) – Ilona Stewardnia 3:4 (11:9, 5:11, 11:9, 12:10, 7:11, 9:11, 9:11)
Anna Praszka – Sringa Rebic (Croația) 4-0 (11-4, 11-5, 11-6, 11-5)

Juniori:
Wim Verdanchat (Germania) – Mateusz Lenkowski 2:4 (10:12, 11:3, 10:12, 9:11, 11:8, 5:11)
Andrzej Kvetan (Cehia) – Michael Kavlas 0-4 (7:11, 11:13, 7:11, 7:11)
Milos Redzimski – Rafael Kang (Portugalia) 4-0 (11-6, 11-8, 11-5, 11-7)
Mateusz Zalewski – Samuel Palusek (Slovacia) 4:1 (11:8, 8:11, 11:7, 11:7, 11:4)
Marcel Blaszczyk – Daniel Persoza (Spania) 2-4 (8:11, 12:10, 5:11, 9:11, 11:8, 8:11)

Programul întâlnirilor polonezilor de sâmbătă:

Simplu – 1/8 de finală:

Cadeți:
Julian Rzihaszek (Austria) – Kakber Berkowski (14:10, Tabelul 3)
Patryk Żyworonek – Brent Ronde (Olanda) (14:10, masa 16)
Mateusz Sakowicz – Nathan Pilard (Franța) (14:10, Tabelul 12)

Cadeți:
Katarzyna Rajkowska – Maria Persoza (Spania) (14:10, Tabelul 2)

Juniori:
Theodor Istrate (România) – Mateusz Lenkowski (14:55, masa 1)
Flavien Cotton (Franța) – Michael Cavlas (14:55, Tabelul 6)
Simon Belik (Republica Cehă) – Milos Redzimski (14:55, Tabelul 7)
Mateusz Zalewski – Iulian Chirita (Romania) (14:55, Tabelul 8)

READ  Biden va trimite trupe în Polonia. Ne trage la război cu Rusia?

Juniori:
Ainhoa ​​​​Cristobal (Spania) – Zusana Vilcos (14:55, Tabelul 4)
Ilona Sztwiertnia – Bianca Mei Rosu (România) (14:55, Tabelul 15)
Anna Przyska – Olha Ponko (Ucraina) (14:55, Tabelul 12)

🏓🏆🏓🏆🏓🏆🏓🏆🏓🏆🏓🏆🏓🏆🏓🏆

Organizatori: Uniunea Europeană de Tenis de Masă și Asociația Poloneză de Tenis de Masă

Partener titular: ORLEN

Principalii părți interesate: Ministerul Sportului și Turismului, Śląskie. Energie pozitivă, Gliwice, Enea

Partener hardware: TIBHAR

Sponsori media: TVP Sport, Przegląd Sportowy și Onet

Campionatele sunt cofinanțate de la bugetul de stat din zona administrată de ministrul Sportului și Turismului.