Mijlocașul Cracoviei Juvan Konoblanca a fost desemnat să reprezinte Ucraina.

Mijlocașul Cracoviei Yevhen Konoplanka a fost convocat la echipa națională a Ucrainei pentru cantonamentul din martie și calificarea la Campionatul European împotriva Angliei. Ucraina își va întâlni rivalii pe 26 martie la Londra.

Interesant este că nominalizarea pentru ucraineană a venit după o pauză lungă. Să ne amintim că tânărul de 33 de ani a jucat 86 de meciuri pentru echipa sa națională, în care a marcat 21 de goluri. Ultimul său meci a jucat nu cu mult timp în urmă, pe 3 septembrie 2020 împotriva Elveției (2:1). Conoblanca a rămas pe teren timp de 54 de minute.

Acesta este primul interes pentru Konoplanka din partea antrenorului de la mutarea sa la Cracovia în iarna lui 2022. Rusław Rotan a fost numit recent. Pe 12 ianuarie, colaborarea cu Oleksandr Petrakov s-a încheiat, iar Rotten a fost nominalizat ca antrenor interimar, deși ar trebui să fie Serhii Rebro, al cărui contract cu Arab Al-Ain este obligatoriu până pe 30 iunie. Rotan va conduce temporar echipa în preliminariile Campionatului European. Rotan are 41 de ani, conduce naționala U-21 a Ucrainei și la sfârșitul anului trecut a preluat clubul ucrainean FK Oleksandria. Meciul cu Anglia va fi debutul lui într-un nou rol.

Konoplanka are o secțiune reprezentativă bogată. A debutat pe 25 mai 2010 într-un meci cu Lituania (4:0), în care a avut un assist. El a marcat primul său gol în mai 2010 în al doilea meci împotriva României (3–2). A jucat la Campionatul European din 2016, unde Ucraina a pierdut cu Germania (0-2), Irlanda de Nord (0-2) și Polonia. 0:1). Ultimele goluri ale lui Konoblank la echipa națională au venit împotriva Serbiei în iunie 2019 (5-0, două goluri).

READ  Cele mai pro-europene țări ale UE și cele mai slabe verigi - Date - DW - 18.05.2023