Minunatul vis de la New York al lui Geoff. Un adolescent american este campioana US Open

Minunatul vis de la New York al lui Geoff.  Un adolescent american este campioana US Open

Ajungând în finala de la Flushing Meadows, atât Sabalenka, cât și Gauff au câștigat 1.300 de puncte WTA și 1,5 milioane de dolari în bani.

Sabalenka era deja sigură înainte de meci că va deveni noua cap de serie luni. După 75 de săptămâni, îl va înlocui pe Iga Svetek la vârf. Goff, pe de altă parte, va urca pe locul trei în carieră după victoria sa de sâmbătă.

În meciurile cap la cap, Goff a avut un palmares mai bun, câștigând trei din cinci meciuri. Dar ultima confruntare a fost pentru Sabalenka, care a câștigat cu ușurință la Indian Wells cu 6-4, 6-0 în primăvară.

Meci sub un acoperiș închis

– Mentalitatea mea s-a îmbunătățit. De aceea voi juca azi finala. „Împotriva Arena, trebuie să fiu excelent în apărare”, a spus Gauff într-un scurt interviu înainte de meci.

– Sunt pregătit pentru o întâlnire lungă – aceasta este declarația lui Sabalenka. Meciul final a avut loc sub acoperiș închis din cauza ploii la New York încă de sâmbătă dimineață.

– Acoperișul închis este o caracteristică a arenei. Expertul Eurosport Alex Corretja a recunoscut că publicul american va fi cu siguranță în spatele lui Coco.

Începe mai bine pentru Sabalenka

Noul lider al clasamentului a început mai bine finala. Deja în primul meci, a spart serviciul americancei, care era vădit nervoasă la începutul meciului, și a avut nevoie de câteva minute pentru a se obișnui cu mișcările ei puternice preferate.

Sabalenka a câștigat primul meci din finala US Open din 2023

imagine

Sabalenka l-a spart pe Gauff în al cincilea joc din finala US Open din 2023

Meciul a devenit foarte tensionat. Am văzut câteva greșeli simple din ambele părți, dar Sabalenka și-a controlat mai bine emoțiile și a câștigat două meciuri la rând. Deci rezultatul a fost 4:2 pentru favorit. – În acest meci, Sabalenka este stăpâna creării de ocazii, iar într-un moment e stăpâna irosirea lor – a spus Karol Stopa, comentând acest meci în Eurosport, și evaluând poziția de favorită.

Liderul clasamentului juca mai relaxat din minut în minut. Goff nu avea cum să ocolească asta. Poziția defensivă americană nu a dat rezultate. Drept urmare, tânăra de 25 de ani a câștigat primul set 6: 2. – Totul este sub controlul Arena în acest meci – a adăugat al doilea comentator și fost antrenor al lui Iga Śvetek, Pyotr Serzputowski.

imagine

Sabalenka a câștigat primul set în finala US Open din 2023

Începutul celui de-al doilea meci a fost mai palpitant. Goff a început să joace mai agresiv. Nu avea nimic de pierdut. Ea și-a lăsat chiar serviciul adversarului și a luat conducerea cu 3-1. Sabalenka a comis din nou o dublă greșeală la finalul perioadei a patra.

imagine

Mișcare frumoasă a lui Gauff în al patrulea joc al celui de-al doilea set din finala US Open din 2023

imagine

Gauff a câștigat al doilea set în finala US Open din 2023

Goff a continuat să înainteze. Al treilea set a început cu Sabalence luând serviciu. Era din ce în ce mai multă presiune asupra favorită. Un al doilea titlu de Grand Slam îi scăpa tenismenului din Minsk, iar americanul a jucat parcă inspirat. A fost un 3-0 palpitant pentru tânărul de 19 ani.

Kinetoterapeut în ajutor

Belarusul a câștigat primul meci cu scorul de 0:4 și a cerut asistență medicală pe teren. Kinetoterapeutul i-a masat coapsa stângă a noului lider, iar Gauff în acel moment exersa serviciul pentru a nu-și pierde ritmul.

Americanul a devenit mai solid. Își admira calmul și apărarea, ceea ce îl frustra pe adversarul ei. La 5-2, a reușit să câștige primul ei titlu de Grand Slam.

S-a comportat ca o adevărată eroină. A câștigat meciul cu scorul 0, iar după un timp a izbucnit în lacrimi de fericire. Ea a câștigat în cele din urmă primul turneu de Grand Slam din cariera ei și a primit un cec de trei milioane de dolari.

imagine

Coco Gauff devine campioana US Open 2023

Finala feminină a US Open 2023:

Coco Gauff (locul 6, WTA, SUA) – Aryna Sabalenka (locul 2, WTA, Belarus) 2:6, 6:3, 6:2