Momente de teroare pe dealul din Planica! Un atlet transportat pe o targă

Momente de teroare pe dealul din Planica!  Un atlet transportat pe o targă

Getty Images / Imagine: Peter Prevc

Simon Lozinsky

A ieșit din prag și, după o perioadă de avânt puternic, a căzut la 70 de metri. Petr Brevc a avut o cădere groaznică în cea de-a doua cursă de antrenament la Planica la Campionatele Mondiale de schi nordic din 2023.

Saritorul sloven a alunecat usor in jos. Personalul medical a venit imediat la el. Prevk a părăsit palierul pe o targă, dar în timp ce era transportat la ambulanță, a ridicat degetul mare și a fluturat mâna pentru a arăta că totul era bine.

Jurnalistul Telin Jamnik de la postul sloven RTV a raportat pe rețelele sale de socializare că Petr Brevc era treaz și vorbea. Despre autenticitatea traversării vom putea spune mai multe în urma analizelor din spitalul unde slovenul a fost luat de pe deal cu ambulanța.

Imediat după cădere, sub deal domnea o liniște ciudată. Muzica s-a oprit. S-a auzit doar vocea crainicului. Pe de altă parte, câțiva fani s-au adunat sub movila mare și au urmărit cum serviciile medicale transportau concurentul pe targă până la ambulanță.

După o pauză de câteva minute, a reluat a doua serie de antrenamente pe dealul K-125 din Planica.

Momentul începutului căderii de coșmar a lui Peter Brevc a fost surprins de Tadeusz Mieczyński, fotoreporter pentru skijumping.pl, imediat după ce a părăsit ușa.

Peter Prevc este unul dintre cei mai de succes săritori cu schiurile din actuala Cupă Mondială. El a câștigat patru medalii olimpice, trei medalii la Campionatul Mondial și patru medalii la Campionatul Mondial de patinaj artistic. În sezonul 2015/16 a câștigat clasamentul general al Cupei Mondiale.

READ  Saritori polonezi „gori”. Diagnostic brutal înainte de Turneul Four Hills

De câteva sezoane, însă, Prevc nu a reușit să revină la nivelul de vârf. El ocupă adesea locuri în al doilea și al treilea zece din competițiile Cupei Mondiale.