Muncă grea pentru campioana Australian Open. Jelena Ostapenko a lovit puternic

Muncă grea pentru campioana Australian Open.  Jelena Ostapenko a lovit puternic

PAP / EPA / CHEMA MOYA / În fotografie: Arina Sabalenka

Lucas Ivanek

Arina Sabalenka nu s-a simțit ușor cu Camila Osorio, dar nu i-a lăsat nici un set columbienei la turneul WTA 1000 de la Madrid. Lyudmila Samsonova a învins-o pe Yelena Ostapenko.

Arina Sabalenka (WTA 2) și-a deschis performanța de la Madrid cu eliminarea Soranei Cirste. S-a răzbunat pe româncă pentru înfrângerea de la Miami în urmă cu o lună. Sâmbătă, ea a învins-o pe campioana Australian Open Camila Osorio (WTA 115) cu 6-4, 7-5.

În primul set, Osorio a trecut de la 1:3 la 4:3. Sabalenka a câștigat ultimele trei meciuri. În setul doi, campioana Australian Open a condus cu 4-1 și apoi 5-3. Columbianul a urmat din nou și a egalat scorul la 5:5. Vicepreședintele de clasament a rămas calm și a spart rezistența rivalului. Sabalenka a pierdut doar un punct în ultimele două jocuri.

Meciul a durat o oră și 57 de minute. Osorio a comis șase greșeli duble. Sabalenka a tras patru ași și adversarul său nu a avut niciunul. Campioana Australian Open a făcut trei pase și a transformat cinci dintre cele 12 șanse de break. Aceasta este a doua întâlnire dintre acești jucători de tenis. În 2021, Sabalenka a obținut o victorie decisivă la Wimbledon (6:0, 6:3).

În optimile de finală, Sabalenka se confruntă cu senzaționala Mirra Andrijeva, care a eliminat-o pe Magda Linet la vârsta de 16 ani.

Ce bătălie! Lynette și Kenin au fost aproape să facă o surpriză

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportie: baschetbalist polonez șocat. „Adevărat sau fals?”

Urmărește meciurile Turului WTA online pe CANAL+ cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători grozavi (Link sponsorizat)