Nebunie la Marele Premiu al Italiei! Verstappen stabilește un nou record în Formula 1

Nebunie la Marele Premiu al Italiei!  Verstappen stabilește un nou record în Formula 1

Cursa din Italia a fost a paisprezecea din 22 planificate pentru sezonul 2023. Monza este unul dintre cele mai lungi circuite din Formula 1. A fost construită acum 101 ani și mașinile de Formula 1 au concurat acolo pentru prima dată în 1950 și numai de atunci. A fost odată ca niciodată ea lipsă din calendar.

Favoritul în competiția din Italia a fost, fără îndoială, Verstappen, care la începutul acestui sezon a câștigat până la 11 curse din 13. Dar la Monza nu a plecat din pole position, deoarece lupta pentru pole position în calificări a fost câștigată de spaniol. Carlos Sainz.junior. Verstappen a început pe locul al doilea, iar Charles Leclerc de la Monaco a fost al treilea.

Continuarea articolului sub videoclip

Competiția trebuia să înceapă la ora 15:00, dar șoferii au început să se chinuie după mai bine de 20 de minute. Motivul a fost ghinionul cuiva la încălzire. Yuki Tsunoda a ieșit din pistă din cauza unei defecțiuni la sistemul hidraulic al mașinii. Pilotul echipei Scuderia AlphaTauri nu a putut lua startul la Marele Premiu al Italiei.