Neoficial: motocicleta ucraineană Saboroshi urmează să joace în a 2-a Bundesliga

Potrivit unor informații neoficiale, motocicleta ucraineană Saboroshi urmează să joace în a doua Bundesliga din noul sezon. Din septembrie 2013, campionii Ucrainei au continuat să joace în Liga Campionilor Elite.

Pavel Nokovsky

Motor Rider Zaporizhia, Dimitro Horiha

WP SportoweFakty / Tomasz Fąfara / Foto: Zaporozhye Motor Racer, Dmytro Horiha

Liga ucraineană a fost suspendată de sub ocupația rusă a Ucrainei pe 24 februarie, iar din această cauză Motor Saporoshi nu a terminat Liga Campionilor. Așa că din noul sezon s-a născut ideea că cea mai bună echipă din această țară ar putea juca în Bundesliga a 2-a. Ideea a venit în legătură cu o reducere planificată a numărului de echipe care joacă după cea mai bună ligă din lume din Germania. Pentru sezonul viitor, a doua Bundesliga va cuprinde 19 echipe.

Potrivit legii, clubul ucrainean nu poate participa oficial la Bundesliga a 2-a. Cu toate acestea, folosind suspendarea uneia dintre echipe, acesta poate juca un meci care nu este inclus în programul oficial. Când numărul țintă al unei echipe care joacă în a 2-a Bundesliga este de 18 echipe, locul de start pentru Motor Saboroshi va fi redus în vara viitoare.

Toate cele 19 cluburi din sezonul 2022/23 vor găzdui meciuri de acasă împotriva lui Zaporoshi pentru a atrage atenția fanilor și sponsorilor în contextul Ucrainei. De asemenea, se spune că clubul ucrainean are unul dintre cele șase wild card-uri emise de EHF pentru a juca în Liga Campionilor. Motor își va juca propriul joc în Germania.

Urmărește videoclipul: Jurnalistul a fost mișcat de discursul lui Swidek. „Iga este un om minunat”

READ  Rușii care se dă drept refugiați ucraineni vin din Moldova

În prezent, unele dintre jocurile din viitoarea ediție a Ligii Campionilor sunt campionii țărilor lor respective: Viveomża Vive Kielce (Polonia), SC Magdeburg (Germania), PSG (Franța), FC Barcelona (Spania), Wardar Skopje (Macedonia de Nord), FC Porto (Portugalia)) Și Dynamo București (România). Vom afla în curând rezultatele decisive din Danemarca (GOG sau Aalborg) și Ungaria (Telekom Veszprem sau Pick Szeged), iar în Germania, THW Kiel și Fuechse Berlin se luptă pentru locul doi. Echipei i se vor alătura șase echipe wild card care joacă un total de 16 cluburi în Liga Campionilor.

Motocicleta Zaporozhye a fost fondată în 1958. În 2013, a câștigat primul campionat ucrainean cu Cupa Națională. De atunci, nu a fost pe locul doi în țară, iar din sezonul 2013/14, motorul a continuat să joace în lotul Ligii Campionilor. A jucat de trei ori în 1/8 de finală ale acestor jocuri.