Nicio surpriză seara. Slovenul a continuat lovitura

Nicio surpriză seara.  Slovenul a continuat lovitura

Seara, la Grand Slam Wimbledon 2022, nicio surpriză. Jucătoarea greacă de tenis Maria Zachary a eliminat-o pe bulgara Victoria Domova.

Lucas Ivanek

Maria Zahary

PAP / EPA / IAN LANGSDON / În fotografie: Maria Zachary

Mai multe vedete ale tenisului și-au luat rămas bun de la Wimbledon miercuri. Maria Zachary (WTA 5), care a învins-o pe Victoria Domova cu 6: 4, 6: 3 (WTA 112), nu se află în grupă. Grecoaica nu a avut probleme în a-și sigila promovarea. În al nouălea joc din setul doi, a folosit a cincea minge de meci.

În 76 de minute, Zachary a aruncat cinci ași și a marcat 22 din 30 de puncte cu prima sa pasă. El a respins trei din cele patru puncte de break și a folosit patru din cele 13 șanse de breakout. Grecoaica a încheiat întâlnirea cu un record de 22 de lovituri de finisare cu 27 de erori forțate. Domova a câștigat cu 11 mingi direct și cu 15 erori. Rivala lui Zachary este germana Dodzana Maria.

Gajah Juan (WTA 62) a învins-o pe Dalma Galfi (WTA 89) cu 7: 5, 6: 3. Au fost multe răsturnări de situație în primul set. Startul a fost 3-0 pentru Slovenia. Apoi, jucătorul ungur a lovit în cinci meciuri la rând. La 5:4 și 40-0, Golfy a avut trei seturi de mingi. Juan s-a apărat și a zdrobit rezistența adversarului său. Setul secund a avut un decalaj, pe care slovenii l-au marcat 3: 1.

Urmărește videoclipul: Putzhianovsky își arată Porsche-ul roșu. Vei vărsa lacrimi și vei râde

În minutul 82, Juan a marcat 34 pentru 28 în prima pasă și 12 pentru 14 în plasă. Ea a folosit patru din 12 puncte de break. Ambii tenismeni au avut 23 de lovituri de finisare. Slovenul a făcut doar 15 erori neforțate, dintre care Galpy a făcut 30 de erori. Juan a continuat lovitura. În primul tur, l-a eliminat pe jucătorul de pe locul 23. Beatrice Hadat Mia. Brazilianul a avut 12 victorii consecutive pe gazon în ultimele săptămâni.

READ  Gawronski al optulea la sărituri - Campionatele Europene de gimnastică sportivă

Irina-Camelia Begu (WTA 43) a învins-o pe Elizabetta Cozierto cu 6: 4, 6: 4 (WTA 119). În 80 de minute, românca a avut trei pase de la italieni, iar în turul doi avea să fie rivala letonei Jelena Ostapenko. Diane Barry (WTA 77) a învins-o pe Mai Hontama (WTA 139) cu 6: 3, 6: 2. În minutul 96, jucătorii francezi au lovit 14 din 16 puncte de break și au folosit cinci dintre cele șase șanse de spargere.