Nimeni nu a câștigat vreodată în instanță ca Crăciunul anul acesta! Scale astronomice [INFOGRAFIKA]

Nimeni nu a câștigat vreodată în instanță ca Crăciunul anul acesta!  Scale astronomice [INFOGRAFIKA]

În urmă cu câteva zile, Iga Swedek a câștigat turneul de la Miami, câștigând pentru a treia oară consecutiv WTA 1000. Înainte de asta, a fost cel mai bun jucător de tenis din lume la Doha și Indian Wells. Iga a câștigat o adevărată avere în aceste competiții și nu uitați că poloneza a avansat în semifinalele Australian Open Grand Slam în ianuarie.

În total, Iga a câștigat deja 3,5 milioane de dolari în acest sezon. Ashley Party, a doua cel mai bine plătită jucătoare de tenis din 2022, a decis să-și pună capăt carierei în urmă cu câteva săptămâni. A devenit locul 1 în clasamentul mondial pentru 2,2 milioane de dolari.

La bărbați, pe de altă parte, câștigătorul Australian Open Rafael Nadal (peste 3 milioane de dolari) este cel mai mare câștigător din acest sezon. O adevărată avere a fost făcută în 2022 de tinerii spanioli Carlos Alcaras și rusul Daniel Medvedev.

La rândul său, sârbul Novak Djokovic, câștigătorul a 20 de turnee de Grand Slam (peste 154 de milioane de dolari) din toată istoria tenisului, a câștigat cel mai mult pe teren. Dintre femei, Serena Williams (peste 94,5 milioane de dolari) a câștigat premiile competiției.

Cine a făcut cei mai mulți bani din tenis?Cine a făcut cei mai mulți bani din tenis? – Onet

Interesant este că doi tenismeni polonezi au câștigat mai mult decât Iga Swedek în cariera lor. Agnieszka Radwanska, cândva a doua cea mai mare rachetă din lume, a încasat peste 27 de milioane de dolari. La rândul său, Lucas Kupat, câștigătorul a două turnee de Grand Slam la categoria dublu, a câștigat peste 8 milioane de dolari.