North Derby-ul a fost decis la loviturile de departajare. Primele probleme ale Canadei

North Derby-ul a fost decis la loviturile de departajare.  Primele probleme ale Canadei

PAP / EPA / KIMMO BRANDT / În imagine: jucători de hochei de la echipa națională a Suediei

Rafal Smolensky

Luni, au avut loc patru meciuri interesante în cadrul Campionatului Mondial de Hochei de Elită. La Tampere, finlandezii nu se potriveau cu suedezii. La Riga, slovacii le-au dat probleme canadienilor.

Finlandezii s-au întâlnit cu suedezii luni seară la patinoarul de la Nokia Arena. În mod tradițional, derby-ul nordic a păstrat suspansul până la ultimul act. Oscar Lindberg a deschis meciul doar în minutul 38. Juho Lameco a egalat meciul în a treia repriză. Nu s-au mai marcat goluri în timpul regulamentar. Nu a rezultat nici prelungiri, așa că s-a ordonat loviturile de departajare. În serialul „Al-Ghazawat” fanii au văzut cinci ținte. Golul victoriei a fost marcat de Lucas Raymond.

Suedia a primit un gol pentru prima dată la turneul din acest an, dar a învins Finlanda cu 2-1. Datorită acestui fapt, Trzy Korony are opt puncte în realizările lor. Națiunea gazdă a Cupei Mondiale a strâns patru până acum. Cu toate acestea, hocheiștilor Suomi mai au încă patru meciuri și le este greu să-și imagineze că nu vor înscrie în ele.

De asemenea, a avut loc luni o întâlnire între americani și germani la Tampere. Jucătorii de hochei din toată Atlanticul nu au avut un avantaj clar pe gheață, dar s-au dovedit a fi mult mai eficienți decât reprezentanții vecinilor noștri din vest. Echipa SUA a câștigat cu 3-2. Ronnie Attard, Sean Farrell și Matt Coronato au marcat pentru câștigători, în timp ce Samuel Suramis și Justin Schutz au marcat pentru cei învinși. Germania conducea cu 2-1 după a doua perioadă, dar a suferit o a treia înfrângere în timpul regulamentar. Americanii conduc Grupa A cu un grup de puncte după trei runde.

READ  Kenin este învingător în lupta campioanelor de Grand Slam din Statele Unite ale Americii. promovarea Vondrousova

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsport: îți amintești de ea? Bătrânul de 40 de ani a strălucit la Madrid

Pe patinoarul din Arena Riga, canadienii au avut primele probleme la Campionatele Mondiale. Slovacii au stat ferm împotriva lor. Scorul meciului a fost deschis de Jake Neighbours, dar înainte de finalul premierei, Peter Cehlarik a răspuns. Nu s-au mai marcat goluri, așa că au fost executate lovituri de departajare. Cinci goluri au fost marcate în ea, iar golul victoriei a fost marcat de Jack Quinn. Canada a câștigat cu 3-2 și conduce Grupa B cu opt puncte, iar Slovacia are patru puncte, dar este încă în sferturi de finală.

Seara, gazdele au pregătit vibrații grozave pentru fanii lor. Letonii i-au învins pe cehi cu 4:3 după prelungiri. Datorită acestui fapt, au obținut două puncte importante, care au reînviat speranța de a trece în faza eliminatorie. Oscars Batna a marcat golul victoriei în minutul 65. Mai devreme, Rihards Bukarts, Martins Dzirkals și Oscars Cebulskis au marcat goluri pentru letoni. David Nemesek, Dominik Kubalek și Michal Kempny au marcat toți pentru vecinii noștri din sud. Aceasta este prima înfrângere pentru cehi la Riga la puncte. Au șapte puncte în contul lor.