Nu este un meci ușor pentru Hubert Hurkacz. Un inamic necunoscut a speriat polonezul

Nu este un meci ușor pentru Hubert Hurkacz.  Un inamic necunoscut a speriat polonezul

Hubert Hurkacz a jucat al doilea meci al prestigiosului turneu ATP Masters 1000 pe terenurile dure din Shanghai. El l-a învins pe capul de serie inferior Yu Hsiu Hsu al polonezului în două seturi, deși nu a fost fără dificultate.

Rafael Smolensky

Hubert Hurkacz

Getty Images/Julian Avram/Icon Sportswire/În imagine: Hubert Hurkacz

La deschiderea competiției de la Shanghai, Hubert Hurkacz (ATP 17) a fost cu două seturi mai bun decât australianul Thanasi Kokkinakis (mai multe aici). Următorul adversar al polonezului de duminică a fost Yu Hsiu Hsu (AT 184), care a câștigat patru meciuri în proba chineză (două în tururile de calificare și două în tabloul principal).

Tânărul de 26 de ani din Wroclaw a fost favorit în această luptă și și-a făcut partea. După o oră și 32 de minute, l-a învins pe taiwanezul de rang inferior cu scorul de 6:4, 6:4, dar nu i-a fost ușor.

Aceasta a fost prima întâlnire dintre tenismeni, așa că Hurkacz a avut nevoie de ceva timp pentru a-și cerceta adversarul. Odată ce s-a întâmplat asta, evenimentele de la Granstand au mers bine pentru actorul nostru.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportcie: polonezul a făcut furori la Munchen. Ce program!

Într-adevăr, în al treilea meci, Al-Pole a făcut presiuni pentru o revenire și a realizat echilibrul. Hsu și-a rupt reversul și a trebuit să-și apere un break point. Cu toate acestea, într-un moment atât de important, Hurkacz a trimis un forehand strălucit pe linie și a câștigat la pauză pentru a face 2:1.

Când asiaticul de 24 de ani nu a servit la un nivel înalt, au fost schimburi la care reprezentantul nostru a avut șansa. Hsu a alternat apoi între mișcări bune și greșeli. Așa s-a întâmplat, printre altele, în cel de-al cincilea joc în care taiwanezii au avut probleme. Cu toate acestea, când a trebuit să apere trei puncte de break, a reușit să ofere un serviciu sau forehand excelent.

READ  Clasamentul WTA - Świątek Săptămâna 66 în top

Polonezul nu a putut să-și mărească avantajul și cu timpul adversarul a avut ocazia să revină. Hsu a folosit combinații interesante și a dat dovadă de contraatacuri și șuturi grozave. După una dintre ele, taiwanezii au marcat două puncte de break în al optulea joc. Hurkacz a jucat apoi un forehand și volei strălucitor și apoi a servit câștigătorul.

Nu există nicio îndoială că trecerea a fost punctul forte al lui Hurkacz. A marcat nouă ași în primul set, datorită cărora nu a scăpat niciodată de serviciu. În al optulea meci, tenismenul nostru a câștigat cu 40 de puncte. După ce și-a schimbat partea, a câștigat cu ușurință cu două puncte specifice. Victoria zdrobitoare a polonezului a pus capăt premierei din 51 de minute (6:4).

Înfrângerea din meciul de deschidere nu l-a descurajat pe taiwanez, dar l-a motivat să joace mai bine. La începutul setului doi, Hsu a făcut schimburi minunate. A fost eficient pe fileu, punând probleme adversarului. Hurkacz a trebuit să muncească din greu pentru a nu pierde pasa. În al doilea joc, a salvat un break point cu un as. După ce a schimbat echipele, a câștigat meciul cu 0-30 și a egalat scorul la 2.

În al cincilea meci, situația de pe teren s-a schimbat rapid. Locuitorul din Wrocław și-a surprins rivalul cu o scurtătură. A vrut să răspundă la fel, dar a făcut o greșeală. După un timp, Hurkacz a mai adăugat două retururi și pauza la zero a devenit realitate. Din acel moment, polonezul a controlat situația de pe teren și a păzit pasa.

A fost și mai tensionat la finalul întâlnirii. În al zecelea joc, după o revenire minunată, Hsu a marcat un break point. Nerăbdătorul Hurkacz s-a salvat cu un serviciu și un forehand puternic, iar după un timp a fost în joc. Favorita nu a așteptat și a încheiat meciul cu un as.

READ  Cei trei americani joacă. Roland Garros, finalista printre ei

În două seturi, Hurkacz a servit 12 ași, a completat 28 de șuturi și a comis 17 erori neforțate. Polul încearcă să obțină câte o pauză în fiecare set. El s-a apărat și împotriva pierderii pasei de patru ori. Hsu nu are aceleași condiții fizice ca actorul nostru. Duminică, a avut trei ași, 19 câștigători și 29 de rateuri. Taiwanezii au fost și ei cu zece puncte mai prost (63-73).

Hurkacz avansează în optimile de finală ale prestigiosului Rolex Shanghai Masters 2023. Rivalii săi în această etapă vor fi americanul Brandon Nakashima (ATP 122) sau chinezul Zhizhen Zhang (ATP 60). Hobi va juca următorul său meci în turneul de simplu marți. Luni va concura la dublu cu americanul Ben Shelton.

Rolex Shanghai MastersShanghai, China)
Turneul ATP Masters 1000, pe terenuri dure, are un fond total de premii de 8,8 milioane USD
Duminică 8 octombrie

Se joacă a treia rundă de simplu::

Hubert Hurkacz (Polonia, 16 ani) – Yu-Hsiu Hsu (Taiwan, coadă) 6:4, 6:4

Programul și rezultatele Rolex Shanghai Masters

Urmărește meciurile din Turul WTA cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători de top pe CANAL+ online (link sponsorizat)

Va ajunge Hubert Hurkacz în sferturile de finală?