O bătălie de trei ore între tenismenii gazdelor la Cluj

Luni a început la Cluj-Napoca turneul WTA 250 pe teren dur acoperit. În turul doi au trecut două reprezentanți ai țării gazdă – Myriam Bolgaro și Patricia Maria Teague.

Urmăriți tenismenii polonezi luptă pentru Cupa Billie Jean King doar pe Pilot WP!

Rafael Smolensky

Patricia Maria Teague

Getty Images/Tim Clayton/Corbis/În imagine: Patricia Maria Teague

Cel mai lung meci de luni a fost și ultimul meci jucat pe terenul central. Patricia Maria Teague ar fi putut termina meciul cu Martha Matula în două seturi, dar nu a profitat de pauză. Apoi grecul a fost în frunte în tie-break, iar abia în setul trei românca a preluat situația. Ea a câștigat după trei ore și 6 minute 6:4, 6:7(5), 6:3.

Tig a intrat în turul doi, unde adversara ei ar fi Ekaterina Makarova (a nu se confunda cu fosta jucătoare de dublu de succes). Rusoaica a trecut de calificările și în tabloul principal a învins-o pe a șaptea cap de serie ucraineană Kateryna Bendel cu 6:3, 1:6, 6:1.

A doua jucătoare de tenis din țara gazdă care a câștigat primul meci a fost Myriam Bolgaro. Românca s-a impus cu 7:5 și 6:3 în fața turcului Ipek Oz, care s-a înscris în cursă pentru a înlocui accidentata estonă Kaya Kanepi. Adversara lui Polgar va fi a patra cap de serie Rebecca Masarova. Spaniolii au învins germanul Noma Nuha Akogi cu 6:4, 6:0.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportcie: abilitățile fotbalistice ale lui Sabalenka

Jodi Berg, numărul opt, nu a pierdut timpul pe teren. Britanicul a învins-o pe indianca Ankita Raina cu 6-0, 6-2 în doar 62 de minute. Acum, francezul, Julia Jeanne, sau germanul, Tamara Korbach, îi vor sta în cale.

READ  O vilă de peste 17 milioane PLN. Familia Lewandowski trăiește într-un asemenea lux

Nikola Bartonkova a folosit atuul de la organizatori. Cehoaica în vârstă de 17 ani s-a impus în primul tur în fața ucrainenei Diana Yastremska cu 7:5, 6:4. Următoarea ei adversară va fi românca Ana Bogdan, cap de serie a cincea, sau bulgara Viktoria Tomova.

Rebecca Massarova (Spania, 4) – Noma Nuha Akogi (Germania) 6:4, 6:0

Urmărește meciurile din Turul WTA cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători de top pe CANAL+ online (link sponsorizat)

Va trece Patricia Maria Teague în sferturile de finală?