O bătălie de trei ore între tenismenii gazdelor la Cluj

Getty Images / Tim Clayton/Corbis / Imagine: Patricia Maria Dick

Rafal Smolinsky

Turneul a început luni la WTA 250 Indoors pe terenurile dure din Cluj-Napoca. În turul doi au avansat două reprezentanți ai gazdelor – Miriam Balgaru și Patricia Maria Dick.

Cel mai lung meci de luni a fost ultimul de pe terenul central. Patricia Maria Tig ar fi putut încheia meciul cu Martha Matoula în două seturi, dar nu a profitat de pauză. Grecul a fost atunci în frunte în tie-break, iar abia în setul trei românca a preluat situația. A câștigat cu 6:4, 6:7(5), 6:3 în trei ore și șase minute.

Dick a intrat în turul doi, în care adversara sa a fost Ekaterina Makarova (a nu se confunda cu fosta jucătoare de dublu de succes). Rusoaica a trecut de calificările și a învins-o pe a șaptea cap de serie, Kateryna Bintal, din Ucraina, cu 6:3, 1:6, 6:1 în tabloul principal.

Miriam Balkaru este a doua jucătoare de tenis care câștigă primul turneu. Românca l-a învins pe turcul Ibek Oz cu 7:5, 6:3 pentru a intra în bracket în locul accidentatei estonece Kaya Kanepi. Bulger se va confrunta cu a patra cap de serie, Rebekah Masarova. Ea a învins-o pe Noma Noha Akuku din Spania cu 6:4, 6:0.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportcie: aptitudinile fotbalistice ale lui Sabalenka

Jody Burrage, marcată cu numărul opt, nu a pierdut timpul pe teren. Britanicul a învins-o pe indianca Ankita Raina cu 6-0, 6-2 în 62 de minute. Acum îi vor sta în cale franceza Leolia Jeanjean sau germanoaica Tamara Gorbach.

READ  „Błękitni” Wejherovo sunt câștigătorii turneului internațional Muszyna Poprad CUP

Nikola Bardungova a folosit un wild card de la organizatori. Cehia de 17 ani a învins-o pe ucraineană Diana Yastremska cu 7:5, 6:4 în primul tur. Următoarele ei rivale vor fi a cincea cap de serie Ana Bogdan din România sau Viktoria Domova din Bulgaria.

Vești bune pentru Hubert Hurkacz! Consultați cele mai recente clasamente
Urmărește meciurile Turului WTA online pe CANAL+ cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători grozavi (Link sponsorizat)