O decizie importantă pe spatele femeilor poloneze. România încă se luptă

O decizie importantă pe spatele femeilor poloneze.  România încă se luptă

PAP/EPA / Henning Bagger / Meci la Cupa Mondială: România – Japonia

Sebastian Skitkowski

Pe măsură ce Cupa Mondială a durat mai mult, România a dominat Japonia. După victoria de la 32:28, echipa europeană este candidată pentru a trece în sferturile de finală.

Cu două etape rămase în sezonul regulat, ambele echipe au fost egale. O victorie și două înfrângeri. Rezultatul României a inclus o victorie în fața Serbiei, Japonia învingând în mod palpitant Danemarca în meciul precedent. Doar cea mai bună echipă din jocul live poate spera să avanseze în sferturile de finală dintr-o grupă în care concurează și Polonia.

Echipele au o lungă istorie de rivalitate. Chiar și în primul deceniu al acestui secol, România a obținut victorii clare împotriva Japoniei. A fost egalitate în 2011 și meciurile au fost egale de atunci. Până în 2019. Apoi, la Campionatele Mondiale, handbalistii asiatici au trecut pentru prima dată pe România, iar avantajul lor de 17 goluri a fost impresionant.

Prima jumătate a meciului de sâmbătă a fost egală. Românii au încercat să se retragă, japonezii au avansat modest, dar în general echipele au avut grijă de ele însele. Spre sfârșitul primei reprize, România a luat inițiativa și a fost liberă să înscrie. Avantajul de 17:14 până la pauză era deja un atu cert pentru echipa europeană, iar japonezii au fost nevoiți să se gândească la înăsprirea apărării.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsporcie: Portarul a văzut mingea zburând. Ce scop!

Când avantajul României a crescut la 20:15 după pauză, reprezentanții lor au putut răsufla ușurați. Cu toate acestea, nu au putut conta pe o consolare deplină până la finalul meciului. Japonia nu a renunțat la urmărire și a continuat până când a avut suficientă energie pentru a face acest lucru. La final, România a câștigat 32:28.

READ  Temperatura ridicată de 45 de grade. Suntem reci și înghețați. În septembrie 2021 vremea s-a schimbat