O înfrângere dureroasă pentru fostul lider. Cehoaica talentată este strălucitoare

O înfrângere dureroasă pentru fostul lider.  Cehoaica talentată este strălucitoare

PAP/EPA/YOAN VALAT/Poza: Karolina Pliskova

Lukas Ivanek

La scurt timp, Karolina Pliskova și-a pierdut șansa unui rezultat bun la Roland Garros 2023. Iar luni, la Paris, fostul lider al clasamentului a suferit o înfrângere dureroasă în fața americancei Sloane Stephens.

În primul tur de la Roland Garros, a avut loc o ciocnire între jucători de tenis care au fost în primii cinci în trecut. Karolina Pliskova (WTA 16) a fost numărul unu mondial. Luni, cehia a pierdut cu 6-0, 4-6 cu Sloane Stephens (WTA 30).

În prima grupă s-au jucat două meciuri. Cele mai importante puncte au fost câștigate de Stephens, care a fost clar mai bun. În setul doi, Pliskova s-a ridicat la luptă și a prins break la 4: 3. Ultimele trei meciuri au fost câștigate de americancă.

În 82 de minute, Stephens a salvat trei din cele patru puncte de break și a transformat cinci dintre cele opt puncte de break. Americanul a lovit 16 retușuri finale cu 10 erori neforțate. Pliskova are 16 victorii consecutive și 31 ratări. Acești tenismeni s-au întâlnit pentru a doua oară pe terenurile de la Roland Garros. Acum doi ani, Stephens a fost mai bun și în turul doi. Numărul lor pe toate meciurile este acum 5-1 pentru americani.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportie: Miss Euro înnebunește! „Mamba in sfarsit”

Pliskova a ajuns cel puțin în semifinale în fiecare eveniment de Grand Slam, inclusiv la Paris în 2017. Cehia s-a calificat în finala US Open 2017 și Wimbledon 2021. A fost al 12-lea start la Roland Garros și a fost eliminată în primul tur pentru a patra oară.

READ  Faceți cunoștință cu Crăciunul pe scară din Roma. Polka și-a apărat titlul de tenis anul trecut

Stephens era pe locul 35 la momentul tragerii la sorți și, prin urmare, nu era cap de serie. Săptămâna trecută a ajuns în semifinale la Rabat, ceea ce i-a adus promovarea pe locul 30. Americanca este campioana la US Open 2017 și vicecampioana la Roland Garros 2018. Următoarea rivală a fostei a treia jucătoare de tenis în clasament va fi Varvara Gracheva sau Dalma Jelfi.

Anett Kontaveit (WTA 78), care a ajuns pe locul doi în clasament în urmă cu un an, nu poate trece. Luni am pierdut cu 6:7 (6), 2:6 cu Bernarda Pera (WTA 36). În prima grupă, estonianul, care era deprimat de probleme de sănătate, a avut multe șanse. Ea conducea cu 4-2 și mai târziu a avut două puncte de set la 6-4 la departajare. Totuși, americanca a fost în avantaj, iar apoi a câștigat patru meciuri la rând cu scorul de 2: 2 în setul doi.

Anastasia Pavlyuchenkova (WTA 333) încearcă să revină la un nivel înalt după probleme de sănătate. Nu a avut probleme cu primul concurent. A învins-o pe Linda Frohvitova (WTA 59) cu 6-2, 6-2. În 70 de minute, finalista de la Roland Garros 2021 a marcat 23 din cele 29 de puncte la primul serviciu. Ea a transformat șase dintre cele 11 puncte de break. Fruhvirtova, în vârstă de 18 ani, a servit oribil și a comis 11 duble greșeli.

În ianuarie, tânărul ceh a debutat la Australian Open și a ajuns în turul al patrulea. Sezonul trecut la Chennai, ea a câștigat primul ei titlu WTA după ce a învins-o pe Magda Linette. Pavlyuchenkova, în vârstă de 31 de ani, a ajuns în sferturile de finală cel puțin o dată în toate evenimentele sale de Grand Slam. În 2021, la Paris, ea a ajuns la cea mai mare finală pierzând în fața Barborei Krejkova. Următoarea rivală a moscovitei va fi Lyudmila Samsonova.

READ  KGHM MKS Zagłębie va juca în capitala României | Lupin

Madison Keys (WTA 20) a trecut cu 6-1, 3-6, 6-1 pe Kaia Kanepi (WTA 74). În 1 oră și 41 de minute, americanca a lovit șapte ași și a câștigat 36 din 47 de puncte la primul serviciu. Donna Vekic (WTA 22) a învins-o pe Dayana Jastremska (WTA 144) cu 6:2, 7:5 în 86 de minute. Croatul a folosit șase dintre cele șapte puncte de break.

Camila Osorio (WTA 86) a învins-o pe Ana Bogdan (WTA 63) cu 3: 6, 6: 3, 7: 5. În al treilea set, columbiana a pierdut cinci meciuri la rând de la 5: 1. La 5: 4 a ratat două. mingi de meci. Am controlat situația și am scăzut doar un punct în ultimele două jocuri.

Kristina Mladenovic (WTA 166) a fost clasată pe locul 10 în trecut. A jucat în sferturile de finală la US Open 2015 și Roland Garros 2017. Luni, franțuzoaica a pierdut cu 5: 7, 1: 6 în fața Kayla Day (WTA 138) și a fost eliminată în primul tur la Paris pentru a patra oară în ultimii sase ani. Meciul a durat o oră și 40 de minute. Americanul a avut patru puncte de break și le-a folosit pe toate. Mladenovic a profitat de doar una din șapte ocazii de a-l sparge.

Roland GarrosParis, Franta)
Grand Slam, teren pe zgura, fond de premii de 49,6 milioane de euro
luni 29 mai

Prima rundă de simplu:

Madison Keys (SUA, 20) a învins-o pe Kaia Kanepi (Estonia) cu 6-1, 3-6, 6-1.
Donna Vekic (Croația, 22 de ani) o învinge pe Diana Yastremska (Ucraina, Q) cu 6-2, 7-5.
Sloane Stephens (SUA) a trecut de Karolina Pliskova (Cehia, 16 ani) cu 6-0, 6-4.
Bernarda Bera (SUA) – Anett Kontaveit (Estonia) 7: 6 (6), 6: 2
Anastasia Pavlyuchenkova vs Linda Frohvertova (Republica Cehă) 6-2 6-2
Kayla Day (SUA, Q) – Kristina Mladenovic (Franța) 7-5, 6-1
Camila Osorio (Colombia, LP) – Ana Bogdan (România) 3:6, 6:3, 7:5

READ  BVB. Haaland a fost mișcat, fără îndoială că Di Marzio a făcut-o. „Se va întâmpla, afacerea este foarte aproape”.

Programul campionatului feminin și rezultatele

Urmărește meciurile din Turul WTA cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători de top pe CANAL+ online (link sponsorizat)