O italiancă a fost promovată la Palermo. Femeile chineze sunt greu de încrucișat

O italiancă a fost promovată la Palermo.  Femeile chineze sunt greu de încrucișat

Un tenismen italian a fost promovat luni la Palermo (WTA 250). Anna Karolina Schmidtlova din Slovacia a fost trimisă de Jasmin Paolini. China Shuai Zhang a avut un început dur.

Lukas Ivanek

Jasmine Paulini

Getty Images / RvS.Media/Monika Majer / Fotografie de: Jasmine Paolini

La Palermo a început cea de-a 30-a ediție a turneului WTA. Luni au jucat doi italieni, dintre care unul a avansat în turul doi. Jasmine Paulini (WTA 61) a învins-o pe Anna Karolina Smitlova (WTA 76) cu 6:3, 6:1. De la 0:2 reprezentanta gazdelor a castigat 12 din 14 jocuri la rand. În 66 de minute, a salvat cinci din șase puncte de break.

Shuai Zhang (WTA 36) a câștigat cu 7: 6 (3), 7: 6 (7) împotriva Rebeccai Masarova (WTA 173). În primul set, jucătorii chinezi au revenit cu scorul de 3: 5. Și-a revenit de la 0:3 în al doilea joc. A condus cu 4-0 la pauză, pentru a pierde doar 5-6 minute mai târziu. El și-a asigurat set point-ul și a câștigat promovarea după al doilea joc. Zhang se confruntă cu Paulini în turul doi.

Sara Soripes (WTA 41) a câștigat cu 2: 6, 6: 4, 6: 2 Anei Bogdan (WTA 110) după trei ore și 19 minute. Spaniolul a revenit de la 2: 6, 0: 3. Pe tot parcursul turneului a marcat cu un punct mai puțin decât România (80-81). Ambii tenismeni au dat cinci break-uri. Cealaltă adversară a lui Soribes, Leolia Jeanjean (WTA 151) a învins-o pe Ylena In-Albon (WTA 124) cu 6-2, 6-4. Francezii au folosit patru din cele șase puncte de break.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsport: Așa s-au distrat reprezentanții Poloniei

READ  Când va ajunge Polonia din urmă cu țările din Europa de Vest?

Irina-Camelia Pegu (WTA 45) s-a impus cu 6:3, 4:6, 6:3 cu Marina Passols Ribera (WTA 211). În al treilea set, românca a câștigat cinci jocuri la rând cu scorul de 1: 3. Într-un meci de două ore și 26 de minute, a salvat cinci din 13 puncte de break. În turul doi, Pegu îl va înfrunta pe Ocean Dodin (WTA 77), care a învins-o pe Matilde Paoletti cu 6: 4, 7: 5 (WTA 920). Francezii au făcut schimb pentru progres în cinci din cele 13 ocazii.

Palermo Femeile OpenPalermo (Italia)
WTA 250, teren pe zgură, 251,7 mii premii în bani. dolari
Luni, 18 iulie

Prima rundă de simplu
:

Shuai Zhang (China 3) b Rebecca Masarova (K) 7-6 (3) 7-6 (7)

Un miting fantastic pentru titlu. Budapesta are un nou campion la turnee
Două seturi într-o confruntare dintre Croația și Serbia. Îl cunoaștem pe campioana turneului de la Lausanne